Fiat Linea tanıtıldı

  • Giriş : 03.05.2007 / 00:00:00

Tofaş'ın Bursa'daki fabrikasında üretilen Fiat'ın yeni modeli Linea'nın dünya tanıtımı, İstanbul'da gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fiat Auto ve Koç Holding ortaklığı ile 39 yıldır faaliyet gösteren Tofaş
AŞ bünyesinde hayat bulan Linea, İstanbul'a gelen yabancı gazetecilere tanıtıldı.

Tofaş'ın fabrikasında yılda 60 bin adet üretilecek ve İspanya'dan Almanya'ya, Fas'tan Finlandiya'ya kadar Avrupa'nın birçok ülkesine ihraç edilecek Linea, diğer kıtalarda da satışa sunulacak.

İlk etapta benzinli ve turbo dizel 5 manuel vitesli modelleri piyasaya sürülecek olan Linea, Türkiye'de 27 bin YTL ile 37 bin 800 YTL arasında değişen fiyatlardan satışa sunulacak.

Fiat Grup Üst Yöneticisi (CEO) Sergio Marchionne, Linea'nın bu yıl Bravo'nun ardından ikinci yeni otomobilleri olduğunu, bunun Fiat'ın ne kadar hızlı gittiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Marchionne, yeni Doblo'nun Türkiye'de üretilip üretilmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, "Yeni Doblo yüzde 50'den daha iyi bir ihtimalle Türkiye'de üretilecek. Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Türkiye'nin bu iş için doğru yer olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Marchionne, Linea'nın güvenlik performansına ilişkin ise otomobilin Grande Punto'nun büyük kardeşi olduğunu belirterek, Grande Punto ile aynı emniyet standartlarına sahip olduğunu söyledi.

İsim için oylama

Türk tüketicilerle karşılaşmadan önce özel bir isimlendirme sürecinden geçen Linea için, Türkiye'nin dört bir yanından gelen 200'ü aşkın isim önerisi kısıtlı sayıda Türk tüketici grubu tarafından değerlendirilmişti.

Seçilen yedi isim İtalya merkez ofisinde diğer ülkelerin teklifleriyle birlikte müşteri grubunun beğenisine sunulmuştu.

Aralarında Türkiye, Brezilya, AB ülkeleri ve Doğu Avrupa'dan müşterilerden oluşan bir grup en beğendikleri isimleri seçmişti.

Türkler'in de favorisi olan Linea, oylamadan birincilikle çıkan isim oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious