Fibromiyalji hastalarına egzersiz tavsiyesi

Fibromiyalji hastalarına egzersiz tavsiyesi.9951
  • Giriş : 21.06.2008 / 20:31:00

Menopoz sonrasında fibromiyalji hastası olan kadınların, fiziksel güç ve dayanıklıklarının sağlıklı kadınlara göre daha geride olduğu, uygun bir egzersiz programının bu kadınlarda olumlu sonuç verebileceği belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Finlandiya'daki Jyvaskyla Üniversitesi'nden Heli Valkeinen, inatçı ağrılar, yorgunluk ve uykusuzluğa neden olan fibromiyaljinin, menopoza girmiş kadınlar arasında çok yaygın olduğunu ancak araştırmaların genellikle 50 yaş ve altı kadınlara odaklandığını kaydetti.

Menopoz öncesindeki kadınlar üzerinde yapılan bazı araştırmalarda, bu kadınların kas güçleri ve aerobik kapasitelerinin (kişinin soluduğu havadan alabildiği ve dokulara taşıyabildiği en fazla oksijen miktarı) normalden düşük olduğunun belirlendiği ancak menopoza girmiş fibromiyalji hastası kadınların fiziksel güçleriyle ilgili çalışma yapılmadığı belirtildi.

Ortalama yaşları 58 olan 23 fibromiyalji hastasının, 11 sağlıklı kadınla karşılaştırmalı olarak incelendiği araştırmada, kadınların üst bedenlerinin güçleri arasında fark bulunmadığı ancak fibromiyalji hastası kadınların sağlıklı kadınlara göre bacak kaslarının daha güçsüz olduğu belirlendi.

Valkeinen ve ekibi, "International Journal of Sports Medicine" dergisinde yayınlanan araştırma sonucunda, fibromiyalji hastalarının sağlıklı kadınlara göre "fiziksel hareketliliğe ve yorgunluğa karşı daha dayanıksız" olduklarını saptadı.

Uzmanlar, bu sonuçların, "fibromiyalji hastası menopoza girmiş kadınlarda hastalıkla mücadele sürecinin, genel egzersiz çalışmalarının yanı sıra kas gücünü artıracak çalışmaların da eklenerek yeniden düzenlenmesi gerektiğini" gösterdiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious