Fidel Castro'nun kaderi belli olacak

Fidel Castro'nun kaderi belli olacak.11291
  • Giriş : 20.01.2008 / 20:45:00

Kübalılar parlamentonun 614 üyesini belirlemek için sandık başına gitmeye başladı. Ulusal Meclis, ilk toplantısını ise 24 Şubat'ta yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hastalığı nedeniyle 18 aydır halkın önüne çıkamayan Küba lideri Fidel Castro'dan sonraki döneme geçişin başlangıcı olabileceği de ileri sürülen seçimde, adaylar arasında olan Fidel Castro'nun oyunu hastanede kullandığı belirtildi.

Yarım asırdır Küba'yı yöneten Castro'nun yerine 18 aydır vekalet eden kardeşi Raul Castro, başkent Havana'daki Devrim Meydanı yakınlarında bulunan bir okulda oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, Ulusal Meclis'in ilk toplantısını 24 Şubat'ta yapacağını söyledi.

Karmaşık bir zamanda yeni parlamentoyu seçtiklerine dikkati çeken Raul Castro, ağabeyinin sağlık durumunun iyi olduğunu, günde bazen 4 makale bile yazabildiğini belirterek, "Onun 81 yaşında olduğunu düşünürseniz, Fidel güçlü, sağlıklı ve üretken bir Aydın" dedi.

Yeni Ulusal Meclisi'in 24 Şubat'taki toplantısında, Küba'nın asıl yönetim organı 31 üyeli Devlet Konseyi'nin yeni üyeleri belirlenecek.

Yeni Devlet Konseyi de ülkenin yoluna 81 yaşındaki Fidel Castro ile devam edip etmeyeceğine karar verecek.

Konseyin Fidel olmazsa kardeşi Raul'uya da daha genç birini başa getirmesi bekleniyor.

Ezeli düşmanı ABD'ye sadece 135 kilometre uzaklıktaki Küba'yı 1959 yılından beri Fidel Castro yönetiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious