FIFA kalp testlerini genişletti

FIFA kalp testlerini genişletti.54704
  • Giriş : 24.09.2008 / 17:52:00

FIFA, son günlerde futbolcuların saha ortasında yaşadığı kalp krizlerinden sonra önlemleri arttırma kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Köln'de forma giyen Türk futbolcu Ümit Özat, geçtiğimiz günlerde saha ortasında fenalaşmış, sağlık görevlileri sahaya girmiş ve son anda başarılı oyuncuyu hayata döndürmüştü. Bu olayın üzerinden fazla geçmemişti ki Azerbaycanlı futbolcu Nodar Mamedov maç sırasında birden yere yığılmış ve dili boğazına kaçmıştı. Mamedov'a da takım arkadaşı Djavid Huseinov anında müdehale etmiş ve boğazını kaçan dilini çıkartarak hayatta kalmasını sağlamıştı.

Bu olaylardan sonra Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), zorunlu kalp testi uygulamasının kapsamını genişletme kararı aldı.

FIFA Sağlık Birimi Başkanı Dr. Jiri Dvorak, ilk kez 1996 Dünya Kupası'nda gerçekleştirilen zorunlu kalp testinin kapsamının, gençler turnuvaları da dahil olmak üzere, tüm dünya şampiyonalarında, cinsiyet ayrımı gözetilmeyecek şekilde genişletildiğini duyurdu.

Geçen sezon İngiltere, İsrail, İskoçya ve İspanya'da, tanı konulmamış kalp problemleri nedeniyle 4 futbolcunun öldüğünü hatırlatan Dvorak, söz konusu kararın, dünyaca tanınmış oyuncuların doktorları ve Futbol camiasının önerileriyle alındığını ifade etti.

Dvorak, FIFA Sağlık Komitesi'nin, FIFA'nın düzenlediği turnuvalarda, bu testin uygulanması için gerekli hukuki işlemleri başlattığını belirterek, teklifin, Dünya Sağlık Federasyonu tarafından da sıcak karşılandığını, bunun, 28 Eylül Dünya Kalp Günü öncesinde alınmış, anlamlı bir karar olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*