FIFA: Politik müdahale olmasın

  • Giriş : 20.04.2007 / 00:00:00

FIFA Türkiye'yi uyardı: Politik müdahale olmasın...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

FIFA, Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) bir yazı göndererek, Futbol Genel Kurulu'nu toplantıya çağırmadan önce, başta FIFA'nın özerklik ve bağımsızlık ilkeleriyle bağdaşmayan ve 3813 sayılı yasa kapsamında bulunmayan bazı konularda, mevzuat düzenlemesine gidilmesini istedi.

TFF'den yapılan açıklamaya göre FIFA, Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'un, ağırlıklı olarak 31. maddesini eleştirirken, spordan sorumlu olan Bakan'ın gözetim ve denetiminin, federasyonun çalışmalarına müdahale şeklinde algılandığını dile getirdi.

FIFA'nın gönderdiği yazıda şu görüşlere yer verildi:
''Futbol federasyonlarının özerklik ve bağımsızlık prensiplerini dikkate alarak, spordan sorumlu Bakan'ın gözetim ve denetimi, üçüncü şahısların, federasyonun çalışmasına müdahalesi şeklinde algılanmakta ve FIFA'nın özerklik ve bağımsızlık ilkelerine uymamaktadır. Sizi bu konuda mevzuat değişikliğine davet ediyoruz.

Spordan Sorumlu Bakan'ın, TFF yasasının 31. maddesi kapsamında yer alan olağanüstü genel kurul toplama hakkı da FIFA'nın özerklik ve bağımsızlık ilkelerine uymamaktadır, değiştirilmelidir.''

''POLİTİK MÜDAHALE''

FIFA, 3813 sayılı yasada yer alan ve Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun, inceleme için görevlendirilmesini öngören maddeyi de ''politik müdahale'' olarak değerlendirdi.

Bu müdahalenin kabul edilemez olduğunu vurgulayan FIFA, Başbakanlık Teftiş Kurulu'na inceleme hakkı tanıyan maddenin de yasadan çıkarılması isteğini bildirdi.

''DÖNEM SINIRLAMASI GETİRİLEMEZ''

İlgili yasanın 7. maddesinde, Futbol Federasyonu başkan ve başkan vekilliğine seçilen kişilerle ilgili dönem sınırlaması getirilmesini de eleştiren FIFA, söz konusu maddenin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

FIFA, bu sınırlamanın yasadan çıkartılmasını isterken, FIFA ilkelerine aykırı ve eksik düzenlemelerin giderilmesi amacıyla hazırlanacak yasa taslağının, Futbol Genel Kurulu toplantıya çağrılmadan önce Futbol Federasyonu tarafından hazırlanıp kendilerine gönderilmesini, ardından genel kurulun onayına sunulmasını, sonraki aşamada ise taslağın yasalaşması sürecinde TBMM'den bu konuda yardım istenmesini önerdi.

Futbol Federasyonu açıklamasında, FIFA'nın bu yazısının ardından, belirtilen konuları içeren mevzuat değişikliğinin teknik hazırlıklarını yapmak üzere, hukukçuların ağırlıklı olduğu bir komite oluşturma çalışmasına başlandığı kaydedildi.

Açıklamaya göre komite, futbolun paydaşlarının görüşlerini de alıp, çalışmalarını tamamladıktan sonra Mayıs ayı içinde Zürih'te, FIFA yetkilileriyle mevzuat değişikliklerine dönük bir teknik toplantı yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious