FIFA'dan Irak'a 1 yıl men cezası

FIFA'dan Irak'a 1 yıl men cezası.54704
  • Giriş : 26.05.2008 / 17:45:00

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), “hükümetin futbola müdahale etmesi” gerekçesiyle, geçen yılın Asya Şampiyonu Irak'ı uluslararası müsabakalardan 1 yıl men etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

FIFA yöneticileri, Avustralya'nın Sydney kentinde düzenlenen FIFA İcra Kurulu toplantısının ilk gününde, Irak Futbol Federasyonu'na (IFA) müsabakalardan 1 yıl men cezası verdi.

Irak Hükümeti geçen hafta, Irak Milli Olimpiyat Komitesi ile IFA da dahil, tüm spor federasyonlarının lağvedildiğini açıklamıştı.
İcra Kurulu, cezanın, Irak hükümetinin perşembe gününe kadar “fesih kararını ortadan kaldırdık” şeklinde yazılı bir açıklama yapması halinde ortadan kalkabileceğini belirtirken, FIFA Başkanı Sepp Blatter şöyle konuştu:

“Irak hükümetine, IFA'ya ilişkin kararını geri çekmesi talebinde bulunduk. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) de aynı çağrıyı yaptı ve onları, bizimki gibi bir ceza vermekle tehdit etti.

Bu saldırgan kararın, Irak'ı Dünya Kupası elemelerinden alıkoyacağına inanamıyorum. Irak Milli Takımı, geçen yıl Malezya'da Asya şampiyonu olduğunda, ülkesine umut ve neşe getirmişti.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious