FIFA'dan Lincoln'e özel madde

FIFA'dan Lincoln'e özel madde.10866
  • Giriş : 28.06.2009 / 16:32:00

Daha önce kendini 'milli futbolcu' statüsünde görüp, kafasına göre aynı hakkı kullanan Lincoln yine yoktu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Galatasaray, 22 Haziran Pazartesi günü yeni sezon hazırlıklarına başladı. Oyuncular ve teknik direktör Frank Rijkaard, antrenman için belirlenen tarihte toplandı. Sadece Lincoln ortalarda yoktu. Milli futbolcular, yönetimin verdiği izin dahilinde 25 Haziran'da çalışmalara katıldı. Daha önce kendini 'milli futbolcu' statüsünde görüp, kafasına göre aynı hakkı kullanan Lincoln yine yoktu.

Gökhan Karataş yazdı...

Geçen yıl sezon öncesi kampının 9. gününde idmanlara başlayan, devre arası kampına 3 gün geç gelen, izin almadan Türkiye'den ayrılarak 9 gün sonra dönen Sambacı, 6 gün geçmesine rağmen tatilini bitirmedi. Menajerinden başkası 'kayıp yıldız'a ulaşamıyor, yönetim haber alamıyor. Ne zaman geleceği ve dönüp dönmeyeceği bile belli değilken hala bir yaptırım yok. "Yönetim kurulunda görüşeceğiz" açıklaması yeterli görüldü. Noter tespiti, gönderilen tebligat bile tazminatla birlikte sözleşmenin feshi için yeterli değil. Schalke'ye ödenen 5 milyon euro bonservis düşünüldüğünde, 'zarar' edilmemesi mümkün değil.

Lincoln'e 150-200 bin euro arası para cezası kesilecek. Daha önce aldığı toplam 500 bin euro cezaya bir miktar daha eklenecek. Yıllık 3,5 milyon euro alan futbolcu, 10 gün fazla tatil için aylık maaşının yarısından vazgeçmesi yeterli. Eee 'bonkör' bir oyuncudan da bu beklenir.

FIFA ve UEFA kuralları, anlaşmazlık hallerinde futbolcunun istediği takımda oynamasına izin veriyor. Kulübü tarafından başvuru yapılsa bile! Ülke federasyonları tarafından verilen cezalar, CAS kararına kadar işlemiyor ve FIFA'lık olan futbolcu çoğunlukla geçici lisans alıyor. Yani futbolcular, en yetkili mercilerde her zaman el üstünde tutuluyor. Ne olursa olsun Futbol hayatını sürdürmesi hakkı ellerinden alınmıyor.

FIFA'nın bu konudaki tutumunu alkışlamak gerekiyor ama bazı 'özel maddeler'in şart olduğu gerçeği de ortaya çıkıyor. En azından Lincoln gibi çözümsüz futbolcular için.

Yabancı futbolcularla çok ağır ve sayfalarca sözleşme yapan Türk kulüpleri, aynı disiplinsizliği defalarca tekrarlayan oyuncusuna para cezasından başka yaptırım uygulayamıyor. Son nokta, oyuncunun süresiz kadro dışı kalması. ('Süresiz'in bizdeki anlamı en fazla 3-4 hafta.) Ancak Ribery örneğindeki gibi parasını zamanında hesabında göremeyen isimler, ülkeyi terkedip istediği takımla sözleşme imzalıyor.

Kulübün futbolcusuna yaptığı haksızlığa hoş görmekten bahsetmiyoruz ama yeri geldiğinde çizmeyi aşan, sabırları zorlayan ve en önemlisi kendini kulüpten üstün gören futbolcuların da hakettiği faturayı ödemesi gerekiyor.

Lincoln, G.Saray macerasında bugüne kadar 21 gün izinsiz olarak idmana çıkmadı. Yeni sezon hazırlıkları başlamasına rağmen 6 gündür tatilini bitirmeyen Brezilyalı'dan, toplamda 4 hafta haber alınamadı. Kendisinden çok şey beklenmesine ve takımın en çok kazanan ismi olmasına rağmen bunları yapan bir futbolcu, para cezasından fazlasını hakediyor.

HTSPOR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*