FIFA'dan yabancı sınırlaması

FIFA'dan yabancı sınırlaması.11569
  • Giriş : 30.05.2008 / 17:41:00

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği 2010 yılından itibaren yerel liglerdeki oyuncu sayısına kademeli olarak kısıtlama getirmeye karar verdi! FIFA, 2012 yılından itibaren takımların sahada en az 6 yerli oyuncu bulundurulması kuralını kabul etti!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzun zamandır sonuçlanması beklenen yabancı oyuncu sınırlaması konusuna, bugün Sydney'de yaptığı toplantıda son noktayı koyan FIFA Yönetim Kurulu, 155 ''evet'' oyuyla 2012 yılından itibaren ''sahada en az 6 yerli oyuncu bulundurulması'' kuralını kabul etti.

Kulüplerin yabancı sayısında kademeli olarak kısıtlamaya gidilirken, uygulamaya ilk olarak 2010 yılında, sahada 4 yerli oyuncu bulundurma zorunluluğu getirilerek başlanacağı bildirildi. Takımların sahada bulundurmak zorunda olacağı yerli oyuncu sayısı 2011'de 5'e, 2012'den itibaren ise 6'ya yükseltilecek.

FIFA Başkanı Sepp Blatter'ın, uzun zamandır milli takımları güçlendirmek ve korumak amacıyla savunduğu yabancı oyuncu sınırlamasına kongreden sadece 5 ret oyu çıktı.

FIFA Futbol Komitesi Başkanı Alman Futbol efsanesi Franz Beckenbauer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, özellikle Avrupa takımlarının ulusal kimliklerini yeniden bulmaları gerektiğini ve birçok takımın yerel oyuncularından yoksun olduğunu ifade etti.

AJANSSPOR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious