Fil kasırgası Güneydoğu Asya'yı vurdu!

  • Giriş : 01.10.2006 / 00:00:00

Xangsane (Fil) kasırgası Filipinler ile Vietnam'da en az 78 kişinin ölümüne neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fırtınanın neden olduğu sel ve toprak kaymaları Filipinler'de en az 76 kişinin ölmüne, 69'unun da kaybolmasına neden oldu. Başkent Manila ve çevresindeki eyaletlerde Perşembe gününden bu yana etkili olan Xangsane'nin bilançosu, iletişim kablolarına da zarar vermesi nedeniyle yeni yeni ortaya çıkmaya başladı.

Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo, dün yetkililere başkent ve çevresindeki çabalarını yoğunlaştırmalarını istedi. Arroyo, elektriksiz kalan 10 milyon kişinin mağduriyetinin 2 gün içerisinde giderilmesi talimatını verdi.

Filipinler her yıl 20 civarında tayfunun etkisi altına giriyor. Fakat başkent ve çevresini etkileyen Xangsane'nin son on yılın en yıkıcı fırtınası olduğu ifade ediliyor. Fırtına nedeniyle 105 bin kişi sığınaklara yerleştirildi.

Yetkililer, 2 binden fazla askerin devrilen araçlar, elektrik direkleri ve reklam panolarını başkent sokaklarından kaldırılmasına yardım ettiğini bildirdi.

Bu arada, hız kaybettikten sonra Vietnam'ı da etkileyen Xangsane fırtınası, en az 2 kişinin ölümüne, 80'inin de yaralanmasına neden oldu. Ülkede 3 binden fazla ev de hasar gördü.

Xangsane, Laos dilinde 'fil' anlamına geliyor.

Şiddetli yağışların birkaç gün daha devam edeceği tahmin ediliyor.

Güney Çin Denizi'ni Mayıs ayında vuran Chanchu tayfunu 20 Vietnamlı balıkçının ölümüne 250'sinin de kaybolmasına neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious