Filika kazasına 3 ayrı soruşturma

  • Giriş : 13.08.2008 / 14:42:00

Gisan Tersanesi'nde meydana gelen ve 3 işçinin ölümü 12 işçinin de yaralanmasıyla sonuçlanan filika kazası ile ilgili 3 ayrı alanda soruşturulma başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tuzla Cumhuriyet Savcılığı, kazanın, filika imalatı hatasından mı, indirme sırasında ihmal olup olmadığı ve işçilerin filikaya bindirilmesinin gerekli olup olmadığını inceliyor.

Tuzla Cumhuriyet Savcısı Yaşar Özen tarafından yürütülen filika kazası soruşturmasının üç ayrı başlıkta yapıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre savcılık, 3 işçinin ölümü 12 işçinin yaralanması ile ilgili filika kazasında, filikada imalat hatası olup olmadığının incelenmesi için bilirkişi tayin ederken, filikanın denize indirilmesi sırasında işverenin ve sorumlu klas kuruluşunun ihmalinin olup olmadığı ile test için işçilerin filikaya bindirilmesinin gerekli olup olmadığı yönünde inceleme başlattı. Soruşturma sonunda hazırlanacak olan iddianamede ise sorumlular hakkında, "birden fazla kişinin ölümüne sebep vermek" suçundan dava açılabileceği bunun cezasının ise 2 ila 15 yıl arasında olduğu öğrenildi.

Öte yandan, Limter- İş Sendikası Genel Başkanı Cem Dinç de sabah saatlerinde sendika avukatı Sezin Uçar ile birlikte Tuzla Adliyesi'ne gelerek Gisan Tersanesi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Kazanın oluşunun anlatıldığı şikâyet dilekçesinde, GİSAN Gemi İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti yetkilileri hakkında, "Kasten öldürme, şantaj, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali" suçlarından dava açılarak cezalandırılması istendi. Adliye çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dinç; "Tersane ölümleri ile ilgili şuana kadar yaptığımız şikâyetlerde taşeron firma yetkilisi hakkında 'taksirle adam öldürmek' suçundan dava açıldı. Bu uçun cezası ise 3 ila 6 yıl arasında hapis cezası veriliyor. Bu ceza da 20 bin YTL gibi paraya çevriliyor. Bizim istediğimiz, 'Kasten adam öldürme' suçundan dava açılmasıdır. Aksi takdirde, işverenler işçi ölümünden 20 bin YTL gibi komik bir para cezasıyla kurtuluyor ve işçi güvenliğine önem vermiyor" dedi. Cem Dinç, olay sonrasında basına açıklama yapan işçilerin, işveren tarafından işten çıkarıldığı, konuşmaları durumunda da işten atılmayla tehdit edildiğini de iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*