Filipinler Ordusu alarma geçirildi

  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

Filipinler Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo, kendisine karşı bir askeri darbe girişiminden dolayı orduyu alarm durumuna geçirme emri verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arroyo, kendisine karşı 'haince planlar' olduğunu belirtti. Arroya olağanüstü hal kararını kansız bir halk ayaklanmasıyla 25 Şubat 1986'da devrilen Ferdinand Marcos rejiminin düşüşüne ithaf edilen bir anıtın çevresinde düzenlenen protesto gösterilerinin ardından aldığını açıkladı.

Arroyo, ülkedeki tüm gösterilerin yasaklandığını ve kendisine karşı darbe girişimi yapan asker ve sivillerin yakalanması emrini verdiğini söyledi.

Polisin, protesto gösterisine katılan herkesin tutuklanacağını duyurmasına rağmen, yüzlerce kişinin anıta yürüdüğü ve Arroyo karşıtı sloganlar attığı kaydedildi. Polis kalabalığı tazyikli su kullanarak dağıtmak isterken, bazı göztericilerin kanlar içinde tutuklandığı ifade edildi.

Başkent Manila'da Çarşamba günü binlerce kişi, eski diktatör Marcos'un düşüşünün 20. yılında Arroyo karşıtı gösteri düzenlemişti.

Aynı gün askeri yetkili Hermogenes Esperon, Arroya'ya karşı başarısız bir darbe girişiminin yapıldığını ve darbenin elebaşlarıyla 14 düşük rütbeli askeri tutukladığını söylemişti.

Esperon, ellerinde olan bazı askerlerin 2003 yılında kendilerine "Magdalo" adını veren yaklaşık 200 kadar askerin başarısız darbe girişiminde bulunduğu olaylara karıştığını ifade etmişti.

İki Filipinli general geçen hafta Devlet Başkanı Gloria Arroyo'ya, karşı 4 aşamalı bir darbe planı hazırlandığını bildirmiş ve bunun üzerine ülkede kırmızı alarm verilmişti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious