Filipinler'de 10 askerin başı kesildi

  • Giriş : 11.07.2007 / 15:44:00

Filipinler ordusu, ayrılıkçı eylemciler tarafından 14 deniz piyadesinin öldürüldüğünü, 10 kadarının da daha sonra başlarının kesildiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filipinler ordusu sözcüsünün verdiği bilgiye göre, 10 Haziran'da kaçırılan İtalyan rahip Giancario Bossi'yi arayan Filipinli askerler, ülkenin güneydoğu ucundaki Basilan Adası'na bağlı Tipo Tipo kasabasında saldırıya uğradı. Yaklaşık 300 eylemciyle çatışan askerlerden 9'u ise yaralandı.

Yaşanan baskın olayını, ülkenin güneyinde İslami bir devlet kurmayı hedefleyen Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) üstlendi. Şu sıralarda hükümet ile barış görüşmeleri sürdüren örgütün sözcüleri, askerlerin kendi mevzilerinden birisine saldırı düzenleyerek ateşkesi ihlal ettiğini, kendilerinin de buna karşılık verdiğini savundu.

Çatışmalarda dört savaşçılarının öldüğünü söyleyen sözcü Eid Kabalu, askerlerin başlarının kesilmesinden sorumlu olmadıklarını, İtalyan rahibi de kendilerinin kaçırmadığını söyledi. Rahip Bossi, Zamboanga yakınlarındaki Bulawan köyünde kiliseye giderken silahlı kişilerce kaçırılmıştı. Hükümet, rahibin ülkedeki en güçlü ayrılıkçı eylemcilerden Ebu Seyyaf'a bağlı güçler yada MILF tarafından kaçırılmış olabileceğini söylüyor.

Moro İslami Kurtuluş Cephesi hükümetle 2003 yılında ateşkes anlaşması imzalamıştı. Fakat, hükümet, adam kaçırma olaylarından MILF eylemcilerini sorumlu tutuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious