Filipinler'deki tayfunda ölenlerin sayısı 23'e yükseldi

Filipinler'deki tayfunda ölenlerin sayısı 23'e yükseldi.15144
  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Filipinler'in kuzey batısını vuran tayfun 23 kişinin ölmesine neden oldu. Bölgedeki 10 bin kişi de tahliye edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mae Ann adlı teknede bulunanlardan 21'i hayatını kaybederken 18'i sağ olarak kurtarıldı. Sahil Güvenlik Şefi Joseph Coyme "Balıkçıların 4 kişiyi geminin battığı esnada dalarak kurtardıklarını"söyledi. Batangas eyaletinde 36 yaşında bir kadının da fırtınanın şiddetiyle oluşan sel sonucu yıkılan duvarın kulubesine çarpmasıyla hayatını kaybettiği bildirildi.

Ulusal Felaket Koordinasyon Merkezi yapmış olduğu açıklamada, Şanşu tayfununun yaklaşık 24 bin insanı etkilediğini kaydetti. Saatteki hızı 120 kilometreye kadar ulaşan Şanşu tayfunu, yüzlerce ailenin tayfunun merkezinden kaçarak uzaklaşmasına neden oldu. Bicol bölgesinde seller ve şiddetli rüzgar yaklaşık 300 ailenin evini tahrip etti.

Şanşu tayfununun yavaşca batıya doğru hareket ettiği, ancak Filipinler'de kötü havanın bir kaç gün daha devam edeceği belirtildi. Filipinler meteoroloji uzmanı Ludy Alviar "Tayfunun şu an Çin'in güney bölgesinde olduğunu ve saatteki hızının 110 ile 140 kilometre arasında olduğunu" açıkladı.

Filipinler'de ortalama her yıl 20'ye yakın tayfunun olduğu ve bu tayfunların çoğunun Mayıs ile Ekim arasındaki yağış mevsimine denk geldiği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious