Filipinler'i vuran tayfun Hong Kong'a yöneldi

Filipinler'i vuran tayfun Hong Kong'a yöneldi.19112
  • Giriş : 25.06.2008 / 16:50:00

Filipinler'i vuran Fengşen tayfununun yol açtığı toprak kaymaları ve şiddetli sellerde ölenlerin sayısının 329'a yükseldiği, toplam kayıp sayısının 1000 civarında olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yetkililer, toprak kaymaları ve sellerde 329 kişinin öldüğünü, 200 kişinin kayıp olduğunu, alabora olan vapurdaki kayıplarla birlikte toplam ölü sayısının 1300'ü aşabileceğine aktardı. Yakınlardaki adalara onlarca ceset sürüklendiği belirtilirken, kazadan şu ana kadar yalnızca 4 yolcu kurtulabildi.

Bu arada alabora olan vapurdan canlı çıkma umudunun azaldığını belirten yetkililer, arama-kurtarma çalışmalarına 100 kadar dalgıcın katıldığını söyledi. Filipinler Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Maria Elena Bautista, "Hala bir mucize olmasını ümit ediyorum. Geminin bir yerlerinde mucizevi bir hava alanı kalmış olmasını umuyorum" dedi. Bautista, arama-kurtarma çalışmalarına 95 Filipinli ile 8 Amerikalı dalgıcın katıldığını anlattı.

Amerikalı dalgıçları taşıyan donanma botlarının bu sabah kaza yerine ulaştığı, Amerikan ordusunun ayrıca arama-kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak üzere bölgeye 5 gemi, bir keşif uçağı, 2 helikopter ve bir insansız uçak konuşlandırdığı belirtildi. Öte yandan Filipinler'de afete yol açan Fengşen tayfununun şiddetli yağmur ve rüzgarlar taşıyarak Hong Kong'da etkili olduğu bildirildi.

Fengşen Tayfununun güç kaybederek tropikal fırtınaya dönüştüğü Hong Kong'da, hükümetin kötü hava koşulları uyarısı sonucu tüm okullar ile mahkemeler gibi kamu daireleri kapatıldı.Yerel hükümetin yaptığı yazılı açıklamada, tayfunun Hong Kong'da şu ana dek 17 kişinin yaralanmasına yol açtığı, 38 bölgenin de sular altında kaldığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious