Filistin, Arafat'ı anıyor

Filistin, Arafat'ı anıyor .61712
  • Giriş : 10.11.2007 / 16:42:00

Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin davasının büyük lideri, 3 yıl önce 11 Kasımda ölen Yaser Arafat’ın mezarının Kudüs’e taşınması yolundaki çabalarından asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Abbas, Arafat’ın ölümünün 3. yıldönümü nedeniyle, Mukata karargahının bahçesinde Arafat için yaptırılan yeni anıt mezarın başında düzenlenen resmi törendeki konuşmasında, Arafat’ın Filistin halkıyla özdeşleştiğini, onun yolunda gittiklerini belirtti ve "Allah’ın izniyle, başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletini kurarak, Arafat’ın mezarını çok sevdiği bu kente nakledeceğiz" dedi.

Mukata karargahında yapılan törene, Kudüs’ten ve Ramallah’tan, yabancı misyon temsilcileri, dini liderler ve Filistin Yönetiminin üst düzey yöneticileri katıldı.

Arafat için yeniden yapılan anıt mezar alanında düzenlenen tören, Kur’an-ı Kerim okunarak başladı, Abbas da kısa bir konuşma yaptı.

Abbas, konuşmasından sonra Arafat’ın yeniden düzenlenen, Kudüs taşlarından ve camlı olarak inşa edilen mezarına bir çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu.

Törene katılanların birçoğu da Arafat’ın mezarına gelerek dua okudu.

Arafat’ın 3. ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen resmi tören için Filistin güvenliği çok yoğun önlemler aldı, binaların çevresinde ve çatılarında silahlı nöbetçiler bekledi.

Arafat için yarın da halkın katılımıyla, yine Mukata karargahında bir tören yapılacak. Törene binlerce Filistinlinin katılması bekleniyor.
Abbas, yarınki törende de konuşma yapacak.
Filistin lideri Arafat, 11 Kasım 2004 tarihinde tedavi için gittiği Paris’te hayatını kaybetmişti.


Arafat için 2,5 yıldır hazırlanan yeni anıt mezarın bulunduğu ve bazı kısımlarında inşaat faaliyetlerinin devam ettiği anma alanı, 30 metrelik kule biçiminde minaresi olan bir cami ve Arafat’ın küp şeklindeki mozolesinden oluşuyor. Mozolenin çevresinde suyla doldurulmuş bir havuz bulunuyor. Su hareketi temsil ederken, Arafat’ın öldüğü 11. ayın 11.gününün sembolü olarak küp şeklindeki mozolenin her bir kenarı 11 metre yapıldı. Kule biçimindeki minarenin üzerine yerleştirilecek lazer ışınları ise Ramallah’tan yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Kudüs’e yöneltilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious