Filistin açık hapishane!

  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

Filistin eski Ekonomi Bakanı Mazen Sinokrot, Filistin'in, İsrail tarafından açık bir hapishaneye çevrilmiş durumda olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sinokrot, 10'uncu Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresinde, Devlet Bakanı Ali Babacan başkanlığında gerçekleştirilen “Finansal Yatırım Olanakları” oturumunda yaptığı konuşmaya, kongreye katılacak Filistin Ekonomi Bakanı Alaaddin El Araç'ın, Filistin halkına yapılan zulümlerin bir parçası olarak kongreye gelmekten “men edildiğini” anlatarak başladı.

İsrail'in Filistin'e olan düşmanlığı konusunda tüm İslam ülkelerinden yardım isteyen Sinokrot, “Saldırılara karşı yeni bir durum oluşturup, Filistin ekonomisinin İslam desteğiyle yeniden hayat bulacağına inanıyorum” dedi.
Sinokrot, Filistin ekonomisinin son 6 yılda 16 milyar dolarlık bir hasara uğradığını, şu ana kadar gelen yardımların ise sadece 6 milyar dolar olduğunu aktararak, saldırıların kendilerini çok yıprattığını kaydetti.
Sinokrot, şu görüşleri dile getirdi:
“Özellikle Filistin halkının çektiği acıları görmenizi istiyoruz. Batı Şeria'da 550 tane engel noktası var. Filistin, İsrail tarafından açık bir hapishaneye çevrilmiş durumda. Tüm bunlara rağmen Filistin ekonomisi ayakta kalmaya çalışmakta ve İslam dünyasının yardımını beklemektedir.”

Filistin'in tehlikeleri yanında fırsatlar sunan bir ülke olduğuna işaret eden Sinokrot, hava alanı, liman ve benzeri pek çok projede özel sektörün çalışabileceği pek çok alan olduğunu söyledi.
Sinokrot, Filistin ekonomisinin halen İsrail ekonomisinin kontrolü altında olduğuna da dikkat çekerek, “İsrail'den 3 milyar dolarlık, İslam ülkelerinden ise 300 bin dolarlık mal alıyoruz. Bu denge nasıl değiştirilebilir, ona bakılması lazım. Bizi işgal eden güçler bize mal satıyor, bundan kurtulmak istiyoruz” diye konuştu.

Bu kongre sayesinde, seslerini tüm İslam ülkelerine duyurabileceği görüşünü dile getiren Mazen Sinokrot, İslam ülkelerinden, kendilerinin bir parçası gibi davranıp, neler yapılacağına ilişkin tavsiyelerde bulunmalarını istedi.

-“PETROL FİYATLARI KİŞİ BAŞINA GELİRİ YÜZDE 67 ARTIRDI”-

Suudi Arabistanlı GAS Holding Başkanı Ghassan Ahmet El Süleyman, Suudi Arabistan ekonomisini tanıtan bir sunum yaptı.
Ülkesindeki yatırım vizyonunun hızlı bir ekonomik büyümeye odaklandığını anlatan Süleyman, kraliyetin ekonominin merkezinde bulunduğunu söyledi.

Süleyman, Suudi Arabistan'ın Orta Doğu'nun en büyük pazarı olduğunu, çok zengin doğal kaynakları bulunduğunu, petrol rezervlerinde dünyada birinci olduğunu, gaz rezervlerinde beşincilikten dördüncülüğe yükseldiğini, dünyanın en büyük 13'üncü ihracatçısı, en büyük 23'üncü ithalatçısı konumunda olduğunu dile getirdi.
El Süleyman, “Suudi Arabistan, en büyük petrol ihracatçısı olduğu için petrol fiyatlarındaki yükseliş, 2002'den bu yana kişi başına yüzde 67 gelir artışı sağladı” dedi.

Önümüzdeki dönemde ülkesinde hayata geçirilecek projeleri anlatan Süleyman, ”Fırsatları ülkemde bizimle birlikte paylaşın” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious