Filistin Başbakanı Heniyye Suriye'de

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, El Fetih ile kurmaya çalıştıkları birlik hükümeti konusunda temaslarda bulunmak üzere Suriye'ye geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Katar'ın başkenti Doha'dan Şam'a geçen Heniyye, ziyaretinde Suriyeli yetkililerle bir araya gelecek. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad tarafından kabul edilecek olan Heniyye, daha sonra Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk Elşara'yı ziyaret edecek. Ardından Heniyye, Suriye Başbakanı Muhammed Naji Otri ve Dışişleri Bakanı Valid Muallim ile bir araya gelecek.

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, dün akşam Katar'da yaptığı açıklamada Filistin'de Hamas ve El Fetih'in birlikte kurmaya çalıştıkları ulusal birlik hükümetinin önünde bazı zorluklar bulunduğunu söyledi. Bir televizyon programına katılan Heniyye, "Hükümet kurulması ile ilgili görüşmelerin son aşamasına gelinmişti. Ancak Fetih grubu yapılan tüm anlaşmalardan çekilmesi üzerine işler zora girdi. Filistinlilerin önünde diyalogdan başka bir şans yok" şeklinde konuştu.

Heniyye, Doha'da basın mensuplarına açıklamada da şu andaki Filistin hükümetinin meşruiyetini teyit etmişti. Heniyye, Filistin ulusal birlik hükümetinin teşkil edilmesi için tüm kapıların açık olduğunu ifade ederek, diyalogun tıkanması konusundaki endişelerini dile getirmiş ve "Diyalog kapıları hala açıktır. Ancak birileri bu kapıları kapatmak istiyorsa, bunun sorumluluğunu onlar taşıyacaktır." diye konuşmuştu.

Hükümet Başkanını istifa edip yeniden hükümet başkanının seçilmesi ile ilgili bir soru üzerine ise Heniyye, "İstifa etmek konunlar ve yasalar çerçevesinde olması gerekir; ki bu hükümet yasal bir hükümettir. Geçici hükümet, referandum ve erken seçim gibi talepler hiç kimse tarafından bana iletilmedi. Böyle bir talep olmadı. Filistin halkının tercihine saygı duyuyorum Parlamento da olan guruplar en önemli bakanlıkları almaları gerekir. En önemli bakanlıklar müstakil bir tarafa verilerse parlamentonun geleneklerine karşı gelinmiş olur." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious