Filistin Başbakanı istifa etti

Filistin Başbakanı istifa etti.13489
  • Giriş : 07.03.2009 / 14:12:00

Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad, Kahire'de devam eden ulusal birlik görüşmelerinin başarısı için görevinden istifa ettiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Feyyad, bu sabah istifasını Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a sundu. Filistin Kurtuluş Örgütü istifayı değerlendirmek üzere Ramallah'ta toplandı.

Feyyad'ın, yeni bir ulusal birlik hükümeti kurulana kadar görevini sürdüreceği belirtilirken, yeni hükümetin kurulamaması durumunda istifasının geçerli olmayacağı da ifade ediliyor.

Abbas'a verdiği istifa mektubunda Feyyad, bu adımı ulusal birlik hükümeti kurulmasına destek olmak için attığını vurguladı. Feyyad, başkenti Kudüs olan, 1967 sınırlarına dayalı bir Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak bir hükümetin oluşturulacağı beklentisinde olduğunu ifade etti.

-ABBAS İLE UYUŞMAZLIK-

Filistin'de ulusal diyaloğun sağlanması için Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından gösterilen çabaları takdirle karşıladığını belirten Selam Feyyad, görevinde kaldığı süre içinde de Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan destek gördüğünü kaydetmesine karşın, bu desteğin "sınırlı" kaldığının altını çizdi. Feyyad, bu sözleriyle, hükümetiyle Abbas arasındaki uyuşmazlığa da dikkati çekti.

En geç Mart sonuna kadar yeni bir hükümetin kurulması gereğine işaret eden Feyyad, Filistin'de genel seçimlerle başkanlık seçimlerinin bir arada düzenlenmesine yönelik hazırlıkların da bir an önce yapılması gerektiğini vurguladı.

Hükümetinin göreve atandığı Haziran 2007'den bu yana Filistin ulusal projesini gerçekleştirmek, ekonomik ve mali sıkıntıları önlemek ve güvenlik sorunlarını çözmek için çalıştıklarını söyleyen Feyyad, bu doğrultuda tüm Filistin ulusal kurumlarını yeniden oluşturmak, etkinleştirmek için mücadele verdiğini belirtti.

Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas'ın Haziran 2007'de Gazze Şeridi'nde yönetimi askeri darbeyle ele geçirmesinden sonra, İsmail Haniye başkanlığındaki ulusal birlik hükümetini lağvetmişti. Haniye, Gazze'de yönetimini sürdürürken, Batı Şeria'da Abbas, Selam Feyyad başkanlığında yeni bir hükümet atamıştı.

-HAMAS: "YASAL BİR HÜKÜMET DEĞİLDİ"-

Gazze'deki Hamas sözcülerinden Fevzi Barhum ise Feyyad'ın istifasının kendilerini şaşırtmadığını, istifasını doğal karşıladıklarını söyledi.

Barhum, Gazze'de basın mensuplarına Feyyad hükümetinin "yasal olmadığını" ifade ederek, Feyyad'ın özel çıkarlar peşinde koştuğunu iddia etti.

Barhum, Feyyad'ın istifasını ulusal birlik hükümetine yol açmak için sunduğu yolundaki açıklamalarına itibar etmediklerini belirterek, Feyyad hükümeti ile Abbas arasında, finansal konularda ve kişisel bazda görüş ayrılıkları bulunduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*