Filistin Devlet Başkanı Abbas, Ankara'da

  • Giriş : 12.11.2007 / 15:24:00

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmi davetlisi olarak iki günlük ziyaret çerçevesinde Ankara’ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Abbas ve beraberindeki heyeti Esenboğa Havalimanında İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve diğer yetkililer karşıladı. Karşılama sırasında Abbas’a Filistinli bir çocuk tarafından bir buket çiçek verildi.
Ankara’daki temaslarına yarın başlayacak olan Abbas, Cumhurbaşkanı Gül tarafından Çankaya Köşkünde resmi törenle karşılanacak, ardından Gül ile baş başa görüşecek.

Abbas, daha sonra Cumhurbaşkanı Gül ve İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres ile birlikte Ankara Forumu toplantısına katılacak. Gül, Peres ve Abbas, üç ülkenin iş adamlarınca, Batı Şeria’da Tarkumiya veya Cenin’de kurulması öngörülen sanayi bölgesinin çerçeve mutabakatının imza töreninde "gözlemci" olarak bulunacaklar.

İmza törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül ile İsrail ve Filistinli konukları, TOBB’un Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi bünyesindeki TEPAV’da verilecek öğle yemeğinde bir arada olacaklar.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsrail Devlet Başkanı Peres’in ardından saat 15.35’de TBMM’ye hitap edecek. Abbas, Türkiye parlamentosunda konuşan ilk Filistin devlet başkanı olacak.

Cumhurbaşkanı Gül ve Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın başkanlığındaki heyetler arası görüşmelerin ardından bir basın açıklaması yapılması öngörülürken, Filistin Devlet Başkanı Ankara temasları çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ı Başbakanlık Resmi Konutunda kabul edecek.

Abbas yarın akşam, Cumhurbaşkanı Gül’ün onuruna vereceği akşam yemeğinden sonra ülkesine dönecek.

Filistin Devlet Başkanı ile yapılacak görüşmelerde, Türkiye-Filistin ilişkileri ile bölgesel gelişmeler üzerinde görüş alışverişinde bulunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious