Filistin lideri Mahmut Abbas bir ricası var!

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Filistin Yönetimi lideri Mahmut Abbas, binlerce hükümet memurunun iki aydır maaş alamamasına yol açan ekonomik yaptırımların kaldırılması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Abbas televizyonda yayınlanan açıklamasında, "Önceliğimiz halkımızın üzerindeki siyasi kuşatma ve ekonomik yaptırımların kaldırılmasıdır. Sonra da işgalin sona ermesini ve kendi bağımsız devletimizi kurmak istiyoruz" dedi. Şu anda görüşmelerde bulunmak üzere Rusya'da bulunan Abbas, açıklamasında "Filistin halkının demokratik seçimi yüzünden cezalandırılmaması gerektiğini" dile getirdi.

Avrupa Birliği (AB) ve ABD, Filistin'de Hamas'ın iktidara gelmesinin ardından bu ülkeye yaptıkları yardımları kesmişti. Filistin hükümeti memurların maaşlarını ödemekte zorlanıyor. Yönetim içine düştüğü mali krizden çıkış yolları arıyor. Yaklaşık 165 bin memurun aylık 116 milyon dolar tutarındaki maaşlarını ödemekte zorlanan Filistin, dış yardımlara muhtaç.

Ülkede yaşanan mali krizi aşmak için komşu ülkelerde yoğun temaslarda bulunan Filistin lideri Mahmud Abbas da, yardım için bu kez Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Karadeniz kıyısındaki Soçi'de biraraya gelecek.

Mahmut Abbas'ın, Filistin için hafta 10 milyon dolar acil yardım gönderen Rusya'dan daha fazla yardım talep edeceği bildirildi.

Seçim zaferinin ardından Batılı ülkelerin mali yardımları kestiği Hamas hükümetini dışlamanın doğru olmadığını düşünen Rusya, Filistinli grubu "terör örgütü" olarak da kabul etmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious