'Filistin malı al' kampanyası başlıyor

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

İsrail'in diz çöktürme planı ile ekonomisi çöken Filistin'e destek için harekete geçen MÜSİAD, Filistin ürünlerinin tanıtımı için İslam Kalkınma Bankası'ndan fon desteği aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'de iş dünyasının gündemine ağırlığını koyan MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresinin sonuç bildirisinde, Filistin'e destek için kampanya çağrısı öne çıktı. Bildiride, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) üyesi ülkelerin uluslararası işlemlerdeki mali açılımlarını güçlendirmek için kolektif olarak ortak bir para fonu, ortak bir pazar planlama ve geliştirmenin teşvikinin gerekli olduğu vurgulandı.

MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat'ın da katıldığı toplantıda, IBF Başkanı Erol Yarar tarafından açıklanan bildiride kongreye 55 ülkeden bin 700 işadamının katıldığı belirtildi. IBF Başkanı Yarar, bir katılımcının bildiride yer alan Filistin Malı Al kampanyasıyla ilgili sorusu üzerine, İslam Kalkınma Bankasının (İKB) bu konuda IBF'e fon desteğinde bulunmayı taahhüt ettiğini söyledi. Böyle bir fon desteğinin İKB tarihinde bir ilk olduğunu vurgulayan Yarar, uluslararası bir para fonu kurulması meselesinin de, ilk defa bakanlar seviyesinde konuşulmaya başlanması olduğunu aktardı.

Filistinli bir katılımcının, "Filistin halkına ve mallarına uygulanan ambargo nasıl kaldırılabilir? Zira İsrail otoriteleri Filistinli bakanların bile bu toplantıya gelmelerini önledi" şeklindeki sözleri üzerine Yarar, İsrail'in Filistin mallarının çıkışını önlemesi durumunda bunu Dünya Ticaret Örgütü gündemine taşıyacaklarını da bildirdi.

ORTAK PARA FONU

Sonuç bildirisinde, "İKT üyesi ülkelerin uluslararası işlemlerdeki mali açılımlarını kuvvetlendirmek için kolektif olarak ortak bir para fonu, ortak bir pazar planlama ve geliştirmenin teşviki gerekli" denilerek, İKB'nin, üye ülkelerin banka ve şirketleri için bir derecelendirme mekanizması kurması önerildi. 11'inci IBF'in ise Suriye, Cezayir, Fas ve BAE'den birinde yapılacağı belirtildi.

Ticaret hızlandırılacak

İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin (İSEDAK) 22. toplantısı sona erdi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İSEDAK üyesi ülkelerin, 1 milyar 350 milyon nüfusuyla, önemli ekonomik potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Toplantıda bu potansiyelin harekete geçirilmesi için atılacak adımları görüştük. İKÖ içi ticaretin 2015 yılına kadar yüzde 20'ye çıkarılmasını hedefliyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious