Filistin ve İsrail anlaştı mı?

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Ahbar El Haliç gazetesi, kaçırılan İsrail askerlerinin takas edilmesi konusunda taraflar arasında anlaşmanın sağlandığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazeteye açıklama yapan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 25 Haziran'da kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit'in Mısır'a teslim edileceğini ve daha sonra da Filistinli esirlerin serbest bırakılacağını söyledi.
İsrail Başbakanı Ehu Olmert dün, son günlerde Arap ve İsrail basınında çıkan bu tür haberlerin doğru olmadığını söylemişti.

KATAR GAZETESİ ANLAŞMANIN ŞARTLARINI YAYIMLADI

Katar'da yayımlanan El Şark gazetesi, Gazze'de kaçırılan İsrail asker Gilad Şalit'in bin 400 Filistinli mahkum karşılığında serbest bırakılmasını öngören anlaşmanın 2 gün içerisinde imzalanacağını yazdı. Gazetenin dün yayımladığı habere göre, taraflar Suudi Arabistan ve Mısırlı yetkililerin arabulucuğu sonucunda vardıkları anlaşmayı 48 saat içerisinde imzalayacak.

Gazetenin Şam'daki Filistinli liderlerden edindiği bilgiye göre anlaşmanın şartları şöyle: Gazze Şeridi'ndeki abluka kaldırılacak; bölgedeki İsrail askerleri çekilecek ve saldırılar duracak. Gazze'deki sınır geçiş noktaları açılacak. İsrail'in el koyduğu Filistin'e ait gümrük payı aktarılmaya deva edecek. Tutuklanan bakan, milletvekili ve yetkililerin de aralarında olduğu bin 400 Filistinli salıverilecek. İsrail, Filistinlileri hedef alan suikastlara son verecek. Filistinlilerin bu taleplerinin yerine getirilmesi uluslararası güvence altına alınacak.

Anlaşmada ayrıca; İsrail'e yönelik roket saldırılarının ve intihar eylemlerine son verilmesi ile İsrail'in Filistin yönetimine kendi çözümlerini dayatmayacağını taahhüt etmesi çağrısı yapılacak.

Gazeteye açıklama yapan diplomatik kaynaklar, üst düzey bir Arao yetkilinin dün İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas'ın siyasî büro şefi Halid Meşal'le anlaşma hakkında görüştüğünü bildirdi.

"ANLAŞMA SAĞLANIRSA OLMERT, ABBAS'LA GÖRÜŞECEK"

İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, Gazze Şeridi'nde Haziran ayı sonunda kaçırılan İsrail askerinin serbest bırakılması durumunda Başbakan Ehud Olmert'in Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüşebileceğini söyledi. İsrail Ordu Radyosu'na açıklama yapan Peres, "Bu mesele çözüldüğünde görüşme gerçekleşecek" dedi.

Filistinli silahlı gruplar Gazze Şeridi'nde 25 Haziran'da düzenledikleri baskınla Gilad Şalit adlı İsaril askerini kaçırmıştı. İsrail Ordusu'nun bu olaydan sonra bölgede düzenlediği saldırılarda yarısı sivil 200 Filistinli ölmüştü. Filistinli gruplar, İsrail'in Şalit karşılığında Filistinli mahkumları serbest bırakmasını talep ediyor.

İsrail, kendisini tanımayan Hamas hükümetiyle müzakerleri kapıları kapatırken, Mahmud Abbas'ı barış ortağı olarak kabul edebileceklerini ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious