Filistin yönetiminde Küdüs çatlağı

Filistin yönetiminde Küdüs çatlağı.11760
  • Giriş : 30.06.2009 / 20:21:00

Filistin'in Kudüs ile ilgili konulardan sorumlu bakanı Hatim Abdülkadir'in, başbakan Selam Feyyad'a istifasını sunduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Filistinli kaynaklarca verilen haber, henüz resmi yetkililerce doğrulanmadı.
Hatim Abdülkadir'in geçen ay, kurulacak Kudüs işleriyle ilgili büro için ön ödemeyi bile kendi maaşından, yaklaşık 1000 dolar karşılığı yaptığı, Filistin Maliye Bakanlığı'nın parasal tutumunun Abdülkadir'i istifaya ittiği öne sürülüyor. Bakana yakın kaynaklar da Filistin hükümetinin, Kudüs'ün ihtiyaçlarını finansal açıdan karşılayamadığı eleştirisinde bulunduğunu dile getiriyorlar.

Bu arada, söz konusu bakanlıkta mali olanakların yetmezliği nedeniyle, halihazırda bekleyen ve Doğu Kudüs'te yıkım tehlikesiyle karşı karşıya bulunan 600 evle ilgili dosyayla ilgili yasal mücadeleye başlanamadığı kaydedildi.

Öte yandan, Kudüs Belediyesi'nin yıkım tebligatında bulunduğu Doğu Kudüs'teki evlerden biri de bugün buldozerlerle yerle bir edilirken, yıkımın bulunduğu alanda İsrailli polisler, evin sakinlerinin tepkisiyle karşılaştılar.

15 kişinin bulunduğu evdekilerden 2 kadının, polislerle çıkan arbededen sonra hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Yıkım, Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat'ın, Doğu Kudüs'teki evlerin yaklaşık yüzde 70'inin yıkım tehlikesinden kurtulmasını sağlayarak, bunlara ruhsat verme olanağını getirecek bir plan hazırladığı haberlerinden sonra geldi.

Doğu Kudüs'teki Filistinliler'e ait evlerin pek çoğu, belediyenin ruhsat vermemesi nedeniyle yıkım tehlikesi altında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*