Filistin'de açlık grevi

Filistin'de açlık grevi .9699
  • Giriş : 06.07.2007 / 10:39:00

1 aya yakın bir süredir Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah geçiş noktasında bekleyen Filistinliler, açlık grevine başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazze Şeridi'nin Hamas'ın egemenliğine geçmesiyle birlikte sınırdan geçişlerin kapatılması sonucu, 1 aya yakın bir süredir Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah geçiş noktasında bekleyen Filistinliler, açlık grevine başladı.

Bölgedeki AFP muhabirine açıklama yapan Filistinliler'in sözcüsü, Refah geçiş noktasının açılması için ve kötü barınma koşullarını protesto etmek amacıyla açlık grevine başladıklarını söyledi.

Sözcü, ''Mısırlılar, İsrailliler ya da bizi kaçakçı sanabilecek Hamas yanlılarının açtığı ateşte ölmemizden korktukları için Gazze Şeridi'ne girmemize izin veremeyeceklerini söylüyorlar. Ölsek, bu hayattan daha iyi'' diye konuştu.

20 gündür Refah yakınlarında bulunan El Ariş Havaalanı'nın küçük salonunda yerde uyuduklarını belirten sözcü, ''Paramız yok. Gazze'deki ailelerimizi aramak için dileniyoruz. Ne utanç verici'' dedi.

Sözcü, açlık grevinin ölene ya da evlerine dönmelerine izin verilene dek süreceğini de kaydetti.

Refah sınır kapısının kapatılması nedeniyle 5 binin üzerindeki Filistinli, Mısır tarafında 20 gündür Gazze'ye girişlerine izin verilmesini bekliyor.

Gazze Şeridi'nde Hamas ile El Fetih arasındaki çatışmalar sırasında, Refah kapısında görev yapan Avrupa Birliği gözlemcileri de ayrılmışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious