Filistin'de Ambulanslar, Refar sınırından geçemiyor

Filistin'de Ambulanslar, Refar sınırından geçemiyor.17791
  • Giriş : 02.03.2008 / 16:37:00

Gazze kentinde düzenlediği en kanlı operasyonunun ikinci gününde, Gazze'liler ağır kayıplar veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail ordusu birliklerinin Gazze Şeridi'nin kuzeyinde ve Gazze kentinde düzenlediği en kanlı operasyonunun ikinci gününde, füze saldırıları Gazzelilere ağır kayıplar verdirmeye devam ediyor.

Füze saldırılarının devam etmesi, dünden bu yana 200'den fazla kişinin yaralanması ve hastanelerin ambulans servisinin yetersiz kalması nedeniyle, bölgede tam bir çöküş yaşanıyor. Gazze Şeridi'ne dün sabah başlatılan saldırıda ölü sayısı 80'e ulaşırken, geçen Çarşamba gününden bu yana 110 kişi öldü.

Mısır'ın son gelişmelerden sonra İsrail'in operasyonunda ağır yaralananların nakli için sınırı açtığını duyurmasından sonra, 60 kadar ağır yaralıyı taşıyan ambulansların Refah sınır kapısına hastaları bırakmak için giderken, Refah'a yakın yörelerden İsrail askerlerinin ateşine maruz kaldığı ve döndükleri öne sürüldü. Gazze'deki Şifa Hastanesinden 20 yaralıyı taşıyan ambulanslar, yaralıları başka bir geçiş noktasından Mısır'a taşımak üzere yola koyuldu.

Cebaliye'nin doğusunda, militanların üzerine aralıklarla atılan füzeler en az 10 Filistinli'nin ölümüne neden oldu. El Zemo bölgesindeki füze saldırısında ölenler arasında 21 aylık bir kız bebeğin de bulunduğu bildirildi. Füze saldırısında çok sayıda kişi de yaralandı.

Ahmed Ebu Varda adlı bir Filistinli'nin, evinde askerler tarafından vurulduğu ve askerlerin ambulansın eve gelerek kendisini almasına engel olduğu bildirildi. Yaralı Filistinli'nin evinde kan kaybından hayatını kaybettiği bildirildi.

Yine aynı bölgede, 70 dolayında kişinin bulunduğu bir taziye evinin ateş altında olduğu ve içeriden kimsenin çıkamadığı yerel kaynaklarca ifade ediliyor. Ayrıca dün vurulan veya ateş altında kalan yerlerde de zaman zaman yeni cesetler bulunduğu belirtiliyor.

Gazzeliler, ölülerini bir an önce gömmeye çalışıyor. Hastanelerin yaralılarla dolup taşması ve her saat yeni ölü ve yaralıların taşınması nedeniyle, cenazeler morglarda tutulmuyor.

Ölenlerin cenaze namazı, rakip Filistinli gruplar Hamas ve El Fetih üyelerini bir araya getirdi. Cebaliye'de, dün hayatını kaybedenlerden 10'unun cenazesi, binlerce kişinin katıldığı törenle kaldırılırken, cenazede Hamas, El Fetih ve İslami Cihad'ın yanı sıra tüm Filistinli grupların temsilcileri ve üyelerinin birlikte yer aldığı bildirildi.

Gazze'deki fiili Hamas hükümetinin Sağlık Bakanlığı, cenazeler için çimento ve kefen tedariki için Mısır'dan yardım isteğinde bulunduğunu belirtti.

İsrail ablukası nedeniyle, Gazze'de uzun zamandır yoklar arasına çimento ve kefen dikmek için bez de karışmış; bu konu aylar öncesinde de çeşitli defalar gündeme getirilmişti.

-BATI ŞERİA'DA GÖSTERİLER-

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırısı Batı Şeria'nın birçok kentinde protesto gösterilerine neden oldu. Ramallah, Nablus, Tulkarem, Beytüllahim ve El Halil'de İsrail protesto edildi.

El Halil'de, Bab ül Zaviya'da toplanan grup, Şehitler Caddesi üzerinde İsrail askerlerinin karakollarını taş yağmuruna tuttu. Askerlerin plastik mermilerle ve ses bombalarıyla karşılık verdiği olaylarda yaralanan olmadı.

Beyt Ava köyünde ise gösteriler sırasında askerlerle çatışma sonucu 14 yaşındaki Mahmud El Masalme adlı bir çocuk oldu, 2'si ağır 40 dolayında kişi yaralandı.

İsrail ordusu, çocuğun güvenlik çitlerini kesmeye teşebbüs ettiğini, bu sırada vurulduğunu öne sürdü.

El Halil'in diğer bölgelerinde de çok sayıda protesto gösterisi oldu. Göstericiler, uluslararası topluma ve Arap ülkelerine, daha fazla kan dökülmesinin durdurulması için müdahale çağrılarında bulundu.

Beytüllahim'de çıkan olaylarda da bir İsrail askeri yaralandı.

Tüm Batı Şeria'daki Filistin kentlerinin yanı sıra Doğu Kudüs'te ve Eski Kent'te, İsrail saldırılarını protesto için bugün mağaza ve dükkanların hemen hemen hepsi kapılarını kapadı. Doğu Kudüs'te kapanmayan bazı mağazaları zorla kapattırmak isteyen 4 Filistinli'nin İsrail polisi tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious