Filistin'de ateşkes

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

Filistin'de Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın erken seçim kararı almasının ardından Gazze Şeridi'nde başlayan çatışmaların son bulması için Hamas ve El Fetih ateşkes kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ateşkesin önce Hamas tarafından duyurulmasının ardından El Fetih sözcülerinden Tevfik Ebu Hussa da "El Fetih, kendi güçlerine sahip olmaya çalışıyor. Ateşkes olacağını umut ediyoruz. Çatışmayı durdurmayı ciddi olarak istiyoruz" açıklamasını yaptı. Gazze'de çatışmalar dün gece geç saatlere kadar sürdü.

Hamas, dün gece yaptığı duyuruda "ateşkesin silahlı tüm Filistin gruplar için geçerli olduğunu" bildirdi. Duyuruda silahlı kişilerin, Gazze ve Batı Şeria sokaklarından çekilmelerinin istendiği belirtildi.

El Fetih'in ve Filistin Yönetimi'nin lideri Mahmud Abbas'ın hem başkanlık hem de parlamento için seçimlere gidileceğini açıklaması sonrası şiddetlenen çatışmalarda dün iki kişi ölmüştü. Dünkü çatışmalar sırasında Mahmud Abbas'ın Gazze'deki ofisine havan topuyla ateş açılmış, Hamas üyesi Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar'ın konvoyuna da saldırı düzenlenmişti. Zahar da gelişmeler sonrası El Fetih'i "darbe yapmakla" suçlamıştı.

Hamas seçimlere katılmayacağını açıklarken, Abbas'a bağlı güçlerin, Hamas'ın idaresindeki hükümete bağlı iki bakanlık binasını işgal ettiği bildirilmişti.

Filistin'de Hamas'ın Mart ayında iktidara gelmesinin ardından İsrail, ABD ve AB, Hamas hükümetini boykot ederek tüm yardımları askıya almıştı. Hamas, Batılı ülkelerin ekonomik yaptırımların kaldırılması için ileri sürdüğü şartları kabul etmezken, Filistin'de ekonomik kriz had safhaya ulaşmış, maaşları ödenmeyen on binlerce memur sokaklara dökülürken Filistin mali bunalımın eşiğine gelmişti.

Hamas ve El Fetih ise bunun üzerine yaptırımların kaldırılmasını sağlamak için milli birlik hükümeti kurulması üzerine anlaşarak müzakerelere başlamış; ancak uzun süre devam eden müzakereler, Hamas'ın Batı'nın şartlarını reddetmesi ve kilit konumdaki bakanlıklar üzerinde tarafların anlaşamaması dolayısıyla sonuçsuz kalmıştı. İki grup arasında gerginliğin artması üzerine de Abbas, önceki gün erken seçim kararı almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious