Filistin'de birlik hükümeti şekilleniyor

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Filistin'de Hamas ve El Fetih grupları, birlik hükümetini görüşmek üzere bugün bir araya gelmeye hazırlanırken, tarafların Başbakan olarak Dr. Muhammed Şubayir üzerinde anlaştıkları belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazze İslam Üniversitesi eski rektörü olan Şubayir, diğer adaylar arasında en çok öne çıkan isim olurken, kendisi de başbakanlık için aday olduğunu yalanlamıyor. Ancak 60 yaşındaki bilim adamı, resmî olarak bir atama olmadığını vurguluyor. Filistin'de Başbakanı atama yetkisi, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın elinde bulunuyor.

Amerika'nın Virginia eyaletinde mikrobiyoloji üzerine doktora yapan Dr. Muhammed Şubayir'in Hamas'a yakın olduğu belirtiliyor; ancak aktif bir şekilde gruba destek vermiyor. Şubeyir, resmî olarak herhangi bir Filistinli grubu da üye değil. Hamas ve El Fetih de "ılımlı" bir kişilik olan Şubayir'i Başbakan olarak seçerek Batı'nın uyguladığı ambargoyu kaldırmasını ve yardımların yeniden başlamasını hedefliyor.

Filistinli kaynaklar, kabinedeki birçok mevkinin de "ılımlı" siyasetçilere devredilmesinin gündemde olduğunu belirtiyor. Şubayir'in Başbakanlığını onaylayan Mahmud Abbas'ın, Dışişleri Bakanı olarak da Ziyad Ebu Amar'ı düşündüğü söyleniyor. Amerikan Üniversitelerinde yaptığı konuşmalarla bilinen Amar, Mart ayındaki seçimlerde Hamas tarafından desteklenmişti.

Daha önceki Filistin hükümetlerinde Maliye Bakanlığı yapan ve ABD'ye yakınlığı ile bilinen Salim Fayad'ın ise yeniden Maliye Bakanı olabileceği kaydediliyor.

Hamas'ın birlik hükümetinde İçişleri, Eğitim, Sağlık ve Vakıflar Bakalnlıklarını istediği belirtiliyor. Birlik hükümetinde Hamas'ın 11 veya 12, El Fetih'in ise 5 veya 6 bakanlık alması bekleniyor.

Muhammed Şubayir kimdir?

Gazze İslam Üniversitesi eski rektörü olan Muhammed Şubayir, 1946'da doğdu. Mısır'da eczacılık okuyan Şubayir, doktorasını ABD'de Batı Virginia Üniversitesi'nde yaptı. Gazze'ye döndükten sonra ise İslam Üniversitesi'nde çalışmaya başladı. 1993'de rektör olana kadar üniversiteye bağlı sağlık okulunun başkanı olarak görev yaptı. Şubayir'in babasının Müslüman Kardeşler'e üye olduğu biliniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious