Filistin'de birlik hükümeti tehlikede

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

Filistin'de Hamas ve El Fetih grupları arasında uzlaşmaya varılan birlik hükümeti konusunda yaşanan tıkanıklık aşılamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Görüşmelerde tıkanıklığı 2002'de kabul edilen "Arap Barış İnisiyatifi" oluşturuyor.

El Fetih sözcüsü Mahir Mikdad, bugün yaptığı açıklamada "Birlik hükümetinin tehlikede olduğunu ve artık böyle bir hükümetten söz etmenin zor olduğunu" söyledi. Abbas da resmî temaslarda bulunmak için gittiği Katar'da bir açıklama yaparak Mikdad'ı doğruladı. Abbas, El Fetih ve Hamas örgütleri arasında ulusal birlik hükümeti kurulmasına ilişkin müzakerelerde ilerleme kaydedilemediğini söyledi.

Mahir Mikdad, görüşmeleri tıkayan meselenin, Hamas'ın "Arap Barış İnisiyatifi"ni kabul etmemesi olduğunu belirtti. Mikdad, Hamas'ın birçok noktanın değiştirilmesini istemesinin de görüşmeleri başlangıç noktasına döndürdüğünü dile getirdi.

2002'de kabul edilen Arap inisiyatifi, İsrail'in üstü kapalı biçimde tanınmasını öngören "Ulusal anlaşma" metnini içeriyor. Hamas da bu metne karşı çıkıyor. İnisiyatif, ayrıca İsrail'in 1967'de işgal ettiği topraklardan tamamen çekilmesi ve bir Filistin devleti kurulması karşılığında, İsrail ile Arap ülkelerinin ilişkilerinin normalleşmesini öngörüyor.

Öte yandan Hamas adına bir açıklama yapan Hamas heyetinin başkanı Halil El Hayya tıkanma olduğunu kabul ettiklerini; ancak bunun görüşmeler yoluyla aşılabileceğini söyledi. Hayya, Abbas ve Haniye'nin üzerinde anlaştıkları ana hatlara bağlı olduklarını; ancak Arap inisiyatifi konusunda anlaşamadıklarını belirtti. Hamas yetkilisi, bunun için ek görüşmelerin şart olduğunu ifade etti.

Hamas'ın tam altı ay önce Filistin iktidarına gelmesinin ardından ABD ve bazı Batı ülkeleri, Filistin'e yönelik yardımları kesmişlerdi. Filistin Başbakanı İsmail Haniye ve Abbas da geçtiğimiz ay bu ambargonun kalkması için birlik hükümeti kurma konusunda anlaşmıştı. Ancak birlik hükümetinin, İsrail'i tanıması ve İsrail ile daha önce varılan anlaşmaları kabul etmesi konusunda anlaşmazlık yaşanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious