Filistin'de çoğu kadın 60 kişi yaralandı

Filistin'de çoğu kadın 60 kişi yaralandı.9699
  • Giriş : 22.01.2008 / 18:26:00

Gazze ile Mısır arasındaki Refah geçiş noktasının açılması için sabah saatlerinden bu yana gösteri yapan ve güvenlik çitlerini aşmaya çalışan çoğu kadın Gazzeli göstericilerle Mısır güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada, yine çoğu kadın 60'tan fazl

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre Mısır polisi, bariyerleri yarmaya çalışan kalabalığın Mısır tarafına geçişini engellemek amacıyla havaya ateş açtı; tazyikli su püskürttü, köpekleri ve sopa kullandı. Kadınlarla birlikte, bariyerleri aşmamaya çalışan 60'tan fazla Gazzeli'nin, Mısırlı polislerle çıkan çatışmada yaralandığı belirtiliyor.

Bazı göstericilerin, kendilerine engel olmak isteyen Mısır polisine taşlarla saldırdığı protesto gösterisinde, Mısır'ın yanı sıra Arap ülkeleri, Gazze'nin kuşatma komplosuna katılmakla suçlandı.

Mısır polisinin bazı göstericileri tutukladığı da verilen bilgiler arasında.

Hamas parlamento grubunun düzenlediği ve Hamas'ın kadın örgütlerinin yanı sıra Gazze'deki hasta ve yaralı yakınlarının da bulunduğu bildirilen protesto gösterisi sırasında, Hamaslı milletvekili Hüda Naim, göstericilere eylemlerinden geri dönüş olmadığını belirtti, "Onlar ablukayı kaldırana kadar teslim olmayacağız" diye seslendi.

Mısır polisi, İsrail'in geçen hafta tüm sınırları kapatma kararının almasının ardından, özellikle hastaların tedavisi amacıyla Mısır'dan Refah kapısını açmasını isteyen Filistinlilerin eylem yapacağı beklentisiyle dünden itibaren sınırın Mısır tarafında geniş güvenlik önlemleri almış ve 300 polis yığmıştı.

Dün de sınır noktasında yaklaşık 300 Gazzeli, kapının açılması için gösteri yapmıştı.

-HAMAS: "PROTESTOLARI SÜRDÜRECEĞİZ"-

Öte yandan Hamas Hareketi, İsrail'in sınırlı bir miktar akaryakıt girişine izin verme kararını, Gazze'deki kuşatmayı kınayan halkların tepkisinden çekindiği gerekçesiyle aldığını ifade etti.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zühri, İsrail'in Arap ve İslam dünyasındaki tepkileri yatıştırma amacında olduğunu kaydetti. Gazze'de elektrik sorununun hala devam ettiğini ve sevkıyatına izin verilen yakıt miktarının, Gazze'nin ihtiyacına yetecek düzeyde olmadığını belirten Ebu Zühri, akaryakıt sevkıyatının devam edeceğinin de bir garantisi bulunmadığını söyledi.

Gazze'deki krizin tek çözümünün ablukanın kaldırılması olduğuna işaret eden Sami Ebu Zühri, "Refah sınırının açılmaması, krizin devam ettiğini göstermektedir. Hamas, kuşatma kaldırılana ve Refah kapısı açılana kadar protesto eylemlerini sürdürecektir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious