Filistin'de 'gergin' anlaşma

  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

Filistin'de El Fetih ve Hamas taraftarları arasında meydana gelen çatışmalarda son iki günde ölenlerin sayısının 10'u geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haniye ve Abbas, Gazze'de gerçekleştirdikleri görüşmede El Fetih ve Hamas'a bağlı silahlı militanların Gazze sokaklarını terketmeleri konusunda anlaştı. Ancak "liderlerin" bu anlaşmasının ardından "taraftarlar" arasındaki gerginlik son bulmadı. Anlaşmanın üzerinden daha bir gün geçmeden, Gazze'de bir din adamı öldürüldü. Dün öldürülen Filistinli komutan Muhammed Garib'in bugünkü cenazesinde de öfke vardı.

Bugün gerçekleşen Mahmud Abbas - İsmail Haniye görüşmesinde ülkenin içinde bulunduğu maddi kriz, Gazze'de devam eden gerginliğin sonlandırılması ve daha önce akim kalan "Milli Birlik Hükümeti" konuları üzerinde anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre her iki taraf da Gazze sokaklarındaki kendilerine bağlı silahlı güçlerini geri çekecek ve birlik hükümeti için yeni bir komisyon kurulacak. Kurulacak bu komisyon hükümeti çalışmalarını hızlandıracak. Ayrıca her iki gurubun silahlı taraftarlarının aradan çekilmesi ile güvenliği sadece Filistin polisi sağlayacak.

İslami Cihat örgütünün devreye girmesi ile gerçekleşen görüşme sonrası basına açıklama yapan Başbakan İsmail Haniye, "Gazze sokaklarında Filistin polisi görevli olacak ve artık güvenliği onlar sağlayacaktır" dedi. Haniye ayrıca "Aramızdaki gerginliği ve farklılığı ortadan kaldıracak tek çıkış yolu çatışmalar değildir" diye konuştu.

Devlet Başkanı Mahmut Abbas ise konuya ilişkin herhangi bir yorum yapmadı; ancak dün İsrail gizli servisine bağlı ajanların ve İsrail ordusuna bağlı birliklerin zırhlı araçlar ve buldozerler eşliğinde Ramallah'ta 4 kişiyi öldürmelerini çok sert bir dille kınadı. Abbas, "Bu olay Ortadoğu'da barış sürecini ortadan kaldırabilir" dedi.

Filistin'de Mahmut Abbas'ın 16 Aralık'ta erken seçim kararı alması ile Hamas ve El Fetih arasındaki gerginlik iyice tırmanmış ve Gazze'de silahlı çatışmalar yaşanmıştı. Gazze'nin kuzeyinde dün meydana gelen çatışmalarda yedi kişi ölürken çarşamba günü de benzeri çatışmalarda beş kişi hayatını kaybetmişti.

- Dramatik ölüm -

Abbas-Haniye görüşmesi, El Fetih'e bağlı bir güvenlik servisinde albay olan Muhammed Garib'in, dün evinde uğradığı saldırı sonucu öldürülmesinin ardından gerçekleşirken, bugünkü gerçekleştirilen cenazesinde öfke vardı. Garib ile birlikte öldürülen 6 korumasının cenazesine binlerce kişi katılırken, Fetih grubu da cinayetin sorumluları bulunana kadar Hamas ile görüşmeleri durdurduğunu bildirdi. Gösteride İçişleri Bakanı Said Siyam ile Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar'a da ölüm tehditleri savruldu.

El Fetih'ten yapılan yazılı açıklamada Muhammed Garib'in öldürülmesinden Hamaslı İçişleri Bakanı Said Siyam'a bağlı güvenlik güçleri sorumlu tutuldu. Açıklamada cinayeti işleyenler için "Onlar, adalete teslim edilene kadar yasal hedeflerimizdir." denilirken, "Hamas tarafından gerçekleşen cinayetler ve terör gölgesinde diyalog da olmayacaktır" ifadesi kullanıldı.

Öte yandan Garib'in ise öldürülmeden birkaç dakika önce Filistin televizyonunu telefonla aradığı ortaya çıktı. Garib'in telefonda "Bunlar katil. Evimize saldırıyorlar. Çocukları öldürüyorlar, çocuklar kanıyorlar. Allah aşkına bir ambulans gönderin, bir ambulans istiyoruz. Birileri bişeyler yapsın" dediği öğrenildi. Garib'in evinin dışında meydana gelen çatışmada Garib ve 6 koruması ölmüş, aralarında Garib'in eşinin ve 8 çocuğunun da bulunduğu 24 kişi yaralanmıştı. Bugünkü gösterilerde Garib'in çağrısına rağmen yardıma gidilmemesinden dolayı da bazı El Fetihli militanlar Mahmud Abbas'ı eleştirdi.

- Cuma hutbesinde birlik çağrısı yaptıktan sonra öldürüldü -

Cenaze töreninin ardından ise Gazze'de, iki grup arasındaki çatışmaların sonlandırılması çağrısında bulunan bir din adamı öldürüldü. Adil Nasar isimli dini lider, aracında olduğu sırada silahlı saldırganlar tarafından uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Dini liderin herhangi bir gruba karşı yakınlığı olmadığı belirtilirken, saldırıyı da üslenen olmadı. Cuma namazından sonra öldürülen dini liderin, Cuma hutbesinde Filistin'de yaşanan iç çatışmaları sert bir dille eleştirdiği ve birlik çağrısı yaptığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious