Filistin'de gerilim tırmanıyor

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Filistin'de El Fetih ve Hamas grupları arasında yaşanan gerginlik dün gece farklı boyutlara ulaştı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazze'de Refah kontrol noktasında Filistinli rakip gruplar arasında çatışmalar yaşanırken, yurtdışı gezisine dönen Hamaslı Başbakan İsmail Heniyye'nin konvoyuna ateş açıldı. Yaşanan çatışmalarda Refah kontrol noktasında sekiz saat bekletilen İsmail Heniyye'nin oğlu yaralanırken koruması ise hayatını kaybetti. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas yaşananlardan üzüntü duyduğunu bildirirken, Heniyye İsrail'i Hamas ise El Fetih'i suçladı. İsrailli bir bakan da "Heniyye'nin ölmemiş olmasına üzüldüğünü" söyledi. Çatışmaların ardından Hamas grubunun, Gazze'nin çeşitli yerlerine silahlı birlikler yerleştirdiği belirtildi.

İsmail Heniyye'nin, Batı'nın yardımları kesmesi sonrasında yardım toplamak için çıktığı ilk dış ziyaretinden dönüşü olaylı oldu. Heniyye, yanında bazı kaynaklara göre 280 bazı kaynaklara da göre 35 milyon dolar nakitle dün Gazze'ye dönmeye çalışırken sınır kapısında önce İsrail tarafından engellendi. Heniyye'nin Gazze'ye gireceğinin duyurulmasının ardından İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz, sınır kapsının kapatma emri verdi. İsrail yönetimi, buna gerekçe olarak da Heniyye'nin getirdiği paranın "terörist saldırılarda kullanılacak olmasını" gösterdi. Bunun üzerine de Hamaslı bazı militanların sınır noktasına ateş açtığını, Mısırlı ve El Fetih'e bağlı sınır muhafızlarının da buna ateşle karşılık verdiklerini bildirildi. Maskeli Hamas üyelerinin, otomobil ve buldozerlerle sınır kontrol noktasına saldırdığı kaydedildi. Buradaki olaylarda 20 kişinin yaralandığı ve yaşanan olayların ardından Heniyye'nin konvoyuna ateş açılması sonucu oğlu Abid Heniyye'nin çenesinden yaralandığı kaydedildi. Heniyye olayda yaralanmazken bir koruması ise öldü.


Olayların ardından Hamas'ın, Gazze'de önemli noktalara silahlı üyelerini yerleştirdiği belirtildi. Otomatik silahlı ve el bombalı Hamaslıların, caddelerde devriye gezdikleri belirtiliyor.


Bugün bir açıklama yapan Hamas sözcülerinden İslam Şahvan ise Heniyye'ye yönelik düzenlenen saldırının bir suikast girişimi olduğunu ve bir soruşturma düzenlenmesini istediklerini söyledi. Diğer bir Hamas sözcüsü Fevzi Barhum da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a bağlı muhafız birliğini Heniyye'yi öldürmeye çalışmakla suçladı. Barhum, "Abbas'tan bu ateşi kimlerin açtığını bulmak için talimat vermesini istiyoruz" dedi.


Çatışmaların ardından Başbakan Heniyye'nin, İsrail'in talebi üzerine ancak beraberinde getirdiği paraları Mısır'da bırakarak Gazze Şeridi'ne geçebildiği belirtildi. İsrail Radyosu, bu paranın Arap Birliği'ne bağlı hesaplarına transfer edileceğini bildirdi.


Olayların ardından Gazze'de bir basın toplantısı düzenleyen İsmail Heniyye, saldırıdan İsrail'i sorumlu tutarak "Saldıranların kim olduğunu biliyoruz" şeklinde konuştu. Hamas grubu ise Filistin lideri Mahmud Abbas'ın korumalarını Heniyye'yi öldürmeye çalışmakla suçladı.


Devlet Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada bu iddialar yalanlanırken, Mahmud Abbas da olaydan dolayı üzgün olduğunu bildirdi.


Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Javier Solana ise Brüksel'de yaptığı açıklamada olayları kınadı ve Refah sınır kapısının en kısa sürede açılmasını istedi.


Avrupa Birliği gözlemcileri nezaretinde işletilen Gazze'deki geçiş noktası Filistin Ulusal Muhafızları'nın kontrolü altında bulunuyor. Gazze'de yaşayan Filistinlilerin dış dünyayla bağlantısı sadece bu sınır kapısıyla sağlanıyor. İsrail askerlerinin ise sınır kapısını "tehdit içeren durumlarda" kapatma yetkisine sahip bulunuyor.


Filistin'de iktidarda bulunan Hamas yetkilileri, yardımları ancak bu sınır kapısını kullanarak içeri sokabiliyor. Filistin'deki seçimlerin ardından uygulanmaya başlanan ekonomik yaptırımları kırmaya çalışan Hamas, bu şekilde mali açıdan krize düşmemeye çalışıyor.


İSRAİLLİ YETKİLİ: "HENİYYE'NİN ÖLMEMİŞ OLMASINA ÜZÜLDÜM"


Refah kapısında yaşanan olaylar hakkında ise en ilginç açıklama İsrail Savunma Bakanı Yardımcısı Efrayim Sneh'ten geldi. Sneh, devlet radyosuna verdiği demeçte "Heniyye'nin vurulmamış olmasına üzüldünüz mü?" şeklindeki bir soruya, "Olayı duyduğumda ben bunu hissettim" dedi. Ancak "soğukkanlı düşündüğünde bunun çözüme katkı sağlamayacağına kanaat getirdiğini" ifade etti. Sneh, Savunma Bakanı Amir Peretz'in, İsmail Heniyye'nin Gazze'ye parayla girişini yasaklamasını ise desteklediklerini belirterek bu paranın "terörü desteklemek" için kullanılacağını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious