Filistin'de halk erken seçim istiyor

Filistin'de halk erken seçim istiyor.6392
  • Giriş : 21.06.2007 / 15:51:00

Filistin'de yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre, halkın yüzde 75'i erken seçim istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da fiilen iki ayrı yönetimin ortaya çıktığı Filistin'de yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre, halkın yüzde 75'i erken seçim istiyor.

Bağımsız nitelikteki Filistin Araştırma Merkezi, geçen hafta Hamas'ın Gazze Şeridi'nin kontrolünü ele aldığı sırada, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde bir kamuoyu araştırması yaptı.

Araştırmaya göre, devlet başkanlığı için yeniden seçim yapılması halinde, şu andaki Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 49, rakibi görevden alınan Hamaslı Başbakan İsmail Haniye'ye oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 42.

İsrail'de cezaevinde bulunan El Fetih lideri Mervan Barguti'nin Haniye'ye karşı aday olması kime oy verecekleri sorusuna, Filistinlilerin yüzde 59'u Barguti, yüzde 35'i Haniye cevabını verdi.

Hamas'ın Gazze Şeridi'nin kontrolünü ele geçirmesiyle sonuçlanan çatışmalarda kimin sorumlu olduğu konusundaysa, Filistinlilerin yüzde 59'u Hamas ve El Fetih'in eşit oranda suçlu olduğunu düşünüyor.

Araştırma sonuçları çerçevesinde, Filistinlilerin yüzde 70'inin, gelecek 5 yılda bir Filistin devleti kurulması olasılığına umutlu bakmadığı belirtildi.

Kamuoyu yoklamasının, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde 1270 kişiyle görüşülerek yapıldığı ve hata oranının yüzde 3 olduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious