Filistin'de İsrail'e tepki grevi düzenledi

Filistin'de İsrail'e tepki grevi düzenledi.37003
  • Giriş : 01.03.2009 / 11:24:00

İsrail'in Filistinlileri evlerinden sürme planına tepki gösteren Batı Şeria halkı, dün bir günlük grev düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filistin'in Batı Şeria bölgesinde, İsrail'in 1.500 Filistinli'yi Kudüs'ten sürme planına karşı, dün bir günlük grev düzenlendi. İsrail'in Silvan bölgesindeki 1.500 Filistinli'nin evlerini yıkma planına tepki olarak düzenlenen grev nedeniyle, Batı Şeria'da okul ve işyerleri kapatıldı.

İsrail'in, halkının büyük bölümünü Filistinlilerin oluşturduğu Kudüs'ün Silvan bölgesinde 88 evi yıkma kararı alması ve diğer evleri de yıkımla tehdit etmesi üzerine, Filistin Kurtuluş Ordusu grev çağrısı yapmıştı. İsrail'e tepki gösteren çok sayıda Filistinli de bölgede toplanarak cuma namazı kıldı.

İsrailli yetkililer, Filistinlilere ait evlerin yasadışı ve izinsiz olarak inşa edildiğini savunuyor. Filistinliler ise Arapların yaşadığı bölgelerde İsrail'den ev yapmak üzere izin almanın neredeyse imkansız olduğunu vurguluyorlar.

Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat, bir süre önce evlerin yıkılacağını ve bölgeye büyük bir park yapılacağını söylemişti. İsrail insan hakları örgütü B'Tselem'e göre, Doğu Kudüs'te 2004'ten bu yana Filistinliler'e ait yaklaşık 350 ev, izinsiz yapıldığı gerekçesiyle İsrailli yetkililer tarafından yıkıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*