Filistin'de kırılgan ateşkes

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Hamas ile El Fetih arasında aylardır süren siyasi kavganın, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın erken seçim çağrısı ile kanlı çatışmalara dönüştüğü Filistin'de dün kırılgan bir ateşkes hakimdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erken seçim konusunda Batı'nın desteğini alan Mahmud Abbas, Hamas'ın boykot tehdidine rağmen sandığa gitmekte kararlı. Filistinli gruplar ise iki gün süren çatışmaların ardından varılan ateşkese büyük ölçüde uydu.
Tarafların, hafta sonunda yaşanan çatışmaların ardından pazar gecesi ilan edilen ateşkese genel olarak bağlı kaldıkları görülürken Gazze Şeridi'ndeki tedirgin sessizlik, yer yer çatışma sesleri ile bozuldu. Abbas ise Hamas hükümetinin, "darbe girişimi" olarak niteleyip karşı çıktığı erken seçim konusunda bastırıyor. Ramallah'ta İngiltere Başbakanı Tony Blair'i ağırlayan Filistin lideri, İngiliz başbakanın da desteğini alarak, "Bizim açımızdan erken seçimi engelleyebilecek hiçbir şey yok. Demokrasiye inanıyoruz ve halkın, seçtiği kişilere hâlâ güveni olup olmadığını görmek istiyoruz." diye konuştu. Filistin topraklarındaki mevcut durumu "vahim iç kriz" olarak niteleyen Mahmud Abbas, "Bu çatışmaların sonucu ne olursa olsun bu, Filistin halkı için büyük bir kayıp olacak. Nereye isabet ederse etsin sıkılan her kurşun Filistin halkının kaybıdır." dedi. Filistin Devlet Başkanı, "Teknokratlardan oluşan birlik hükümeti öncelik olarak duruyor." diyerek de Hamas ile El Fetih arasında kurulması muhtemel koalisyon hükümeti için de kapıyı açık bıraktı. İsrail ile masaya oturmaya hazır olduklarını belirten Abbas, Blair'den, Batı'nın Filistin'e uyguladığı ekonomik ambargonun kaldırılması için yardım istedi. İngiltere Başbakanı Tony Blair de erken seçim kararına destek vererek Abbas'ın elini güçlendirdi. Ortadoğu barış sürecini yeniden canlandırma çabalarına destek verdiğini söyleyen Blair, "Kimse bu süreci veto etmemelidir." dedi. Abbas'ın cumartesi günü erken seçim çağrısında bulunmasından sonra, Filistinli gruplar arasında şiddet olayları meydana gelmiş, ardından Hamas ile El Fetih önceki gün geç saatlerde hassas bir ateşkes konusunda anlaşmıştı.

İhsanoğlu, arabuluculuk için gidiyor

Bu arada İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, bugün Filistin'e gidiyor. İKÖ'den yapılan açıklamada, Filistin lideri Abbas ve Başbakan Haniye ile görüşmesi beklenen İhsanoğlu'nun, Filistinli grupları, herkesi memnun eden bir çözüme ulaşılması için yeniden diyaloğa çağıracağı belirtildi. Dış Haberler Servisi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious