Filistin'de 'Miki Fare' krizi!

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

Filistin hükümeti, Hamas’a ait bir televizyon kanalında ünlü çizgi film kahramanı "Miki Fare"li bir karakterin yer aldığı çocuk şovunun yayından kaldırılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail aleyhtarı sözler nedeniyle İsrailli grupların tepkisini çeken "Yarının Öncüleri" adlı çocuk programında Miki Fare giysisi giyen Farfur, bir programda "Bu millete zaferi vereceğiz. Allah’ın izniyle El Aksa’yı kurtaracağız, Irak’ı kurtaracağız, katillerin işgal ettiği Müslüman ülkeleri kurtaracağız" dedi.
Filistin Enformasyon Bakanı Mustafa Barguti, şovun içeriğinin gözden geçirilmek üzere yayının durdurulmasını istediğini söyledi.
Barguti, "Hamas’ın programı durdurmasını talep ettim, onlar da yayından çektiler. Çünkü siyasi mesaj vermek için çocuklara yönelik bir programın kullanılması yanlıştı" dedi.
Mustafa Barguti, ayrıca herhangi bir medya yayınının Filistin yayıncılık yasalarını ihlal etmesi halinde, bakanlığının cezai işlem uygulayabileceğini hatırlattı.
Hamas’tan bir yetkili de El Aksa televizyon kanalında yayınlanan şovun formatının değiştirilmesini değerlendirdiklerini söyledi.
Miki Fare’nin yaratıcısı ve her türlü hakkı elinde bulunduran Walt Disney firması, "Yarının Öncüleri" adlı şov konusunda bir açıklama yapmadı, ancak firmanın kurucusunun kızı Diane Disney Miller olaya tepki gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious