Filistin'de seçim tarihi açıklandı

Filistin'de seçim tarihi açıklandı.11540
  • Giriş : 16.03.2009 / 11:45:00
  • Güncelleme : 16.03.2009 / 11:52:18

Mısır'ın başkenti Kahire'de uzlaşma görüşmelerini sürdüren Filistinli tarafların, devlet başkanlığı ve genel seçimlerin, 2010 yılı ocak ayı sonuna kadar yapılması konusunda anlaştığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Görüşmelere katılan taraflardan Filistin Kurtuluş Cephesi'nin Genel Sekreteri Vesil Ebu Yusuf, Mısır'ın resmi MENA ajansına yaptığı açıklamada, tarafların, seçimlerin 25 Ocak 2010 tarihine kadar yapılmasını kararlaştırdığını belirtti.

Ancak uzlaşma görüşmelerine katılan yetkililer, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın El Fetih hareketiyle Hamas'ın yeni birlik hükümetinin siyasi guruplardan mı yoksa bağımsız teknokratlardan mı oluşacağı konusunda hala anlaşamadığını ifade etti.

Komünist Halkın Partisi'nden Velid El Avad da Filistin'deki en büyük iki grup arasındaki görüş ayrılığının hükümetin oluşturulması meselesini sekteye uğrattığını söyledi. Avad, partisinin, başbakan ile dışişleri, içişleri, yeniden yapılanma, eğitim, enformasyon ve maliye bakanlıklarının bağımsız kişilere verilmesi, kalan görevlerde ise siyasi temellerde karar verilmesini önerdiğini de belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*