Filistin'de Ulusal Birlik Hükümeti kurulacak

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Filistin zirvesi, ulusal birlik hükümetini görüşmek üzere Gazze'de bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hamas Bakanlar Kurulu'nun, el Fetih'le birlikte bir koalisyon hükümetine evet demesinin ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, bugün Gazze'ye geçti. Başbakanlık binasında (TSİ 20.30'da) İsmail Haniye ile masaya oturan Abbas'ın gündeminde uluslararası camianın ve İsrail'in de kabul edeceği ulusal bir birlik hükümeti kurma hedefi var. Görüşmede yeni kurulacak ulusal birlik hükümeti için şu ana kadar 4 aday üzerinde duruluyor. Bunların 4'ü de Hamas'a yakın ve Hamas'ın önerdiği isimler.

Hamas tarafından önerilen isimler sırasıyla şöyle:

1 - Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Muhammet İşbir. (Hamas'a yakın)

2 - Mevcut hükümetin Sağlık Bakanı Dr. Bessam Naim (Hamaslı)

3 - Mevcut hükümetin haberleşme bakanı Cemal el Hudari (Bağımsız ama Hamas'a yakın)

4 - Batı Şeria'dan Samir Abu İşa (Hamas'ın Batı Şeria'daki önemli ismi)


Toplantının gece geç saatlere kadar sürmesi bekleniyor.

Toplantı öncesi basına bir açıklama yapan başbakan İsmail Haniye, "Önümüzdeki dönemde iş başına gelecek kişi veya grup kim olursa olsun demokratik yollarla işbaşına gelmiş olan Hamas'ın haklarına saygı göstermelidir" dedi. Yeni kurulacak olan ulusal birlik hükümetinin müstakil ve bağımsız Filistin Devleti'nin bağımsızlığı için mücadeleye devam etmesi gerektiğini de ifade eden Haniye, "Başkent Kudüs olacak şekilde mücadele verilmelidir" dedi.

Geçtiğimiz ocak ayında yalpan genel seçimlerde ezici bir çoğunlukla işbaşına gelen Hamas, başta İsrail olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD tarafından kabul görmemiş ve gelen dış yardımlar da askıya alınmıştı. Dış yardımların kısılmasıyla maddi yönden iyice köşeye sıkışan Hamas yönetimi, Filistin halkının ihtiyaçlarına cevap veremeyen bir hükümet konumuna geldi. Halen ABD'nin terör listesinde yer alan Hamas, İsrail'i tanımama konusunda ısrar ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious