Filistin'de ulusal diyalog görüşmeleri ertelendi

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Filistin'de, Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın 10 gün içinde uzlaşılmaması halinde referanduma götüreceğini söylediği "İsrail'in yanıbaşında bir bağımsız Filistin'in kurulmasını öngören" plan üzerindeki görüşmeler ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Abdrabb, Hamas'ın planı reddetmesi durumunda, Abbas'ın hükümeti görevden almaya yetkisi bulunduğunu da sözlerine ekledi.
İsrail hapishanelerindeki Filistinli liderler tarafından hazırlanan plan üzerindeki görüşmelerin bugün başlaması bekleniyordu. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, görüşmelerin nerede yapılacağına karar verilemediğini açıkladı. Müzakere komitesinin oluşturulamaması yüzünden görüşmelere başlanamadığını ifade eden Zuhri, bazı grupların görüşmelerin Gazze'de yapılmasını istediklerini belirtti. Abbas'ın planın kabul edilmesi için 10 günlük bir süre tanımasına gerek olmadığını ifade eden Zuhri, "diyalogtan bahsediyorsak, bir süre konmamalı" diye konuştu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın, 40 gün içinde referanduma götüreceğini söylediği plan, Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü içine alan bir Filistin devleti kurulmasını öngörürken, İsrail'in varlığını zımnen de olsa tanıdığı gerekçesiyle eleştiriliyor. Şam'da bulunan Hamas'ın sürgündeki liderlerinden Muhammed Nezzal, dün yaptığı açıklamada şantaj yaptığı gerekçesiyle Abbas'ı eleştirmişti. Başbakan İsmail Heniyye de Gazze'deki Cuma namazında "siyasi tavizler vermeyeceklerini" söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious