Filistin'de yeni hükümet 10 gün içinde

Filistin'de yeni hükümet 10 gün içinde.8237
  • Giriş : 29.04.2009 / 17:10:00

Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, yeni Filistin hükümetini, Obama ile Washington'da yapacağı görüşme öncesinde, gelecek 10 gün içinde açıklamasının beklendiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Filistinli kaynaklara göre bu hükümet, beklenen ulusal uzlaşma hükümeti niteliğinde olmayacak.

Konuya ilişkin bilgi veren Filistinli üst düzey bir yetkili, Mısır'ın arabuluculuğunda, Filistinli gruplar arasında yapılan ve 16 Mayıs'ta devam edecek olan uzlaşma görüşmelerinde, yeni hükümet konusunun bir kenara bırakılmış olduğuna dikkat çekti.

Hamas-El Fetih görüşmelerinde seçim, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün yeniden yapılandırılması ve güvenlik konuları üzerinde önemli müzakereler gerçekleştirildi, daha ileri bir dönemde kurulması arzu edilen ulusal uzlaşma hükümeti ve onun siyasal programı ise, gelecek ayki beşinci tur görüşmelere ertelendi.

Bir süre önce diyalog görüşmelerinin önünü açmak üzere istifasını veren ve yeni hükümet kurulana kadar görevini yürüten Başbakan Selam Feyyad'ın, yeni kabinede yer alıp almayacağı konusunda ise bir bilgi verilmedi.

Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna ise Abbas'ın pazar gününden itibaren, Ürdün'den başlayarak Arap ülkelerini kapsayan bir tura çıkacağını ve görüşmelerde ulusal diyalog, Gazze'deki kuşatmanın kaldırılması ve yeni İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmeler konusunda değerlendirmelerde bulunacağını belirtti.

Abbas, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Suudi Arabistan yönetimi ile, Filistin'de yeni hükümet oluşumu ve diğer konularla ilgili görüşmeler yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*