Filistin'de yeni kabine göreve başladı

  • Giriş : 18.06.2007 / 10:13:00

Abbas'ın olağanüstü hal ilan etmesinin ardından dün yemin eden yeni kabine, çalışmalarına başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filistin'de Mahmud Abbas'ın olağanüstü hal ilan etmesinin ardından dün yemin eden yeni kabine, İsrail'in ve Batı'nın da desteğiyle çalışmalarına başladı. Salem Fayyad Başbakanlığındaki yeni kabine, bugün ilk toplantısını gerçekleştirecek.

Uluslararası kamuoyu, Batı ülkeleri ve İsrail, Filistin'de yaşanan olayların ardından Abbas ve El Fetih grubuna destek vereceği ve Hamas'ı yalnızlaştıracağı sinyallerini verdi. Bu yüzden Hamas'ın kontrolü ele geçirdiği Filistin'in 1,5 milyon nüfuslu Gazze Şeridi, bir insani kriz tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.

Abbas, dün gerçekleşen yemin töreninin ardından da Hamas'ı "kanundışı" ilan ederek, grupla bağı bulunanların cezalandırılacağını söyledi. Abbas, yemin töreninin ardından yeni kabineyle gerçekleştirdiği ilk toplantısında ise hükümetin yetkilerinin, hem Batı Şeria'yı hem de Gazze'yi kapsadığını belirtti.

Ancak Hamas grubu ise yeni kabineyi "gayri meşru" gördüğünü bildirdi. Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yeni kabine için "Kendi adına övünebileceği tek meşruluk, Amerikan yönetimini ve İsrail işgalinin kabul etmiş olmasıdır" dedi.

Filistin'de yeni kurulan kabineyle Batı'nın ve İsrail'in, Hamas'ın iktidarından bu yana uyguladığı ekonomik ambargonun da kalkması umuluyor. ABD, yeni kabineye destek vereceğini ve mali açıdan zor durumda olan Filistin Otoritesi'ne yardım edeceğini çoktan açıkladı. Bugün Lüksemburg'da bir araya gelecek olan AB Dışişleri Bakanları'nın da yeni kabineye hem siyasi hem de mali desteklerini duyurması bekleniyor. ABD'de bulunan İsrail Başbakanı Ehud Olmert de Filistin ile durmuş olan barış görüşmelerinin, yeni kabineyle yeniden başlayabileceğinin sinyalini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious