'Filistin'deki referandum anlamsız'

  • Giriş : 10.06.2006 / 00:00:00

Filistin'de iktidardaki Hamas'ın yapılmasını istemediği referandumla ilgili olarak Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın bugün kesin kararı imzalaması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail Başbakanı Ehud Olmert de, Filistinlilerin İsrail'i dolaylı olarak tanımasına olanak sağlayan planın oylanacağı referandumu "anlamsız" bulduğunu söyledi. İngiliz The Independent gazetesine demeç veren Olmert, referandumun Filistin'in iç meselesi olduğunu ve kendileri ile Filistinliler arasında bir diyalog başlatması açısından "anlamsız" olduğunu ifade etti.

Bu arada Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın Hamas hükümeti tarafından İsrail'i dolaylı olarak tanıma anlamına geldiği için reddedilen planı referanduma götürme kararnamesini bugün imzalayacağı bildirildi.

Mahmut Abbas'ın referanduma götürme kararı aldığı plan, "Filistin'de bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını, İsrail'e yönetlik saldırıların sona erdirilmesini ve İsrail devletinin yanında bir Filistin devleti kurulmasını" içeriyor. Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna dün yaptığı açıklamada Devlet Başkanı'nın referandumun 31 Temmuz'da yapılmasını öngören bir kararnameyi cumartesi günü imzalayacağını duyurmuştu.

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye İsrail'de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesine verdiği demeçte "Referanduma gerek yok. Bir uzlaşmaya varacağımızdan şüphe etmiyorum" diye konuşmuştu. Ulusal diyaloğun işlemesi için gereken herşeyi yaptıklarını ifade eden Başbakan Heniyye, "Zaman kılıcı boğazımıza dayanmamalı" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious