Filistin'e 3 yıl içinde 7.4 milyar dolar yardım

Filistin'e 3 yıl içinde 7.4 milyar dolar yardım.9699
  • Giriş : 17.12.2007 / 21:26:00

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen ''Filistin'e Bağış Konferansı''nda Filistin'e 3 yıl içinde 7.4 milyar dolar yardım verilmesinin taahhüt edildiği açıklandı. Türkiye'nin vereceği rakam ise 150 milyon dolar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Filistin'e bağış konferansı sona erdi.

Evsahibi Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, konferansın ardından düzenlediği basın toplantısında, Filistin'e yardım için konferansa katılan ülkeyle çeşitli kurum ve kuruluşların 3 yıl içinde 7,4 milyar dolar vermeyi taahhüt ettiğini söyledi.

Filistin yönetiminin konferanstan beklentisinin 5 ila 6 milyar dolar olduğunu kaydeden Kouchner, bu rakamın üzerine çıkılmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Konferansta ABD 550 milyon dolar, Fransa 300 milyon dolar ve AB ise 440 milyon euro yardımda bulunma sözü verdi.

Babacan: "150 milyon dolar yardım yapacağız"

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'nin Filistin'e 150 milyon dolar mali yardımda bulunacağını açıkladı.

Filistin Bağışçılar Konferansı'nda konuşan Babacan, "Türkiye'nin, Filistin'in reform ve gelişme planına üç yıl içinde 150 milyon dolar yardımda bulunacağını" söyledi.

Konuşmasında ABD'nin Annapolis kentinde geçen ay düzenlenen barış sürecine değinen Babacan, "iki tarafın taahhütleri olduğu kadar, uluslararası topluluğun vereceği desteğin de barış süreci için önemli olduğunu" söyledi.

Annapolis toplantısının belirli hedefler ortaya koyduğunu hatırlatan Babacan, 2008 yılı sonuna kadar "bağımsız ve yaşayabilir bir Filistin'in kurulması gerektiğini" belirtti.

Ekonomik standartları yüksek ve bağımsız bir devletin kurumlarının hazırlamanın önemine değinen Babacan, Filistin Ulusal Yönetimi'nin 2008 ve 2010 yılları için iddialı bir reform programı başlattığını hatırlattı.

Filistinlilerin sosyo-ekonomik ve günlük koşullarının geliştirilmesi için gerekli tedbirlerin acilen alınması gerektiğini vurgulayan Babacan, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde malların ve insanların dolaşımı önündeki engellerin vakit geçirilmeden kaldırılmasının önemine dikkati çekti.

Babacan, sürdürülebilir ekonomik gelişme için Filistin'de hukuk devleti, iyi yönetim ve güçlü kurumların oluşturulmasının da önemine işaret etti.

Gelişme için özel sektörün teşvik edilmesin şart olduğunu vurgulayan Babacan, bu amaçla Türkiye'nin "barış için sanayi projesine" atıfta bulundu.

Babacan, Türkiye'nin bu projesinin Filistinlerin istihdam sorunlarına çare bulmaya, Filistin ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunacağını ve Filistin ve İsrail arasındaki güven artırıcı önlemlere katkıda bulunacağını söyledi.

Yardım için biraraya geldiler

Fransa'nın evsahipliğinde bugün Paris'te yapılan toplantı, Annapolis'in devamı niteliğindeki toplantıya, aralarında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un da bulunduğu yaklaşık 90 uluslararası temsilci katıldı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin topraklarının ekonomik olarak gelişmesi için 2008 ve 2010 yılları arasında 5 milyar dolardan fazla yardım yapılmasını talep ediyordu.

İsrail ve Filistin arasında ilk anlaşma

ABD Başkanı George Bush'un önerisiyle 26-27 Kasım tarihleri arasında ABD'nin Annapolis kentinde düzenlenen geniş katılımlı Ortadoğu konferansı, 2008 sonuna kadar İsraillilerle Filistinlilerin barış anlaşmasına varma taahhüdüyle son buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious