Filistin'e yönelik ambargo kaldırılmalı!

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Hamas siyasi lideri Halit Meşal'i kabul eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mekke Anlaşması ile kazanılan barış fırsatının ambargoların kaldırılması ile desteklenmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Biz Mekke'de sağlanan uzlaşının Filistin yönetimi üzerindeki ekonomik ambargonun kaldırılması için yeterli görüyoruz." açıklamasında bulunan Lavrov, Hamas'ın bugün gerçekleşen görüşmelerde Mahmut Abbas'ın barış görüşmelerinde tüm Filistin halkını temsil edebileceğini teyit ettiklerini söyledi.

Lavrov, Hamas liderinin İsrail'e yönelik saldırılara son verecekleri konusunda teyit aldıklarını söyledi. Hamas'la diyaloğa geçmenin doğru olduğunun bir kez daha anlaşıldığını kaydeden Lavrov, İsrail'in tanınması ve şiddetin durdurulması konusunda mesafe aldıklarını belirtti.

İsrail'in de füze saldırıları ve şiddetten vazgeçmesi gerektiğine değinen Lavrov, şu ana kadar atılan adımların ablukanın kaldırılması için yeterli olduğunu söyledi. Filistin halkına yönelik geçici yardım çalışmalarının sürekli hale getirilmesini de isteyen Lavrov, Filistin devletinin yapısını konuşmanın zamanı geldiğini savundu.

Hamas siyasi lideri Meşal de Rusya'nın ambargonun kaldırılması yönündeki çabalarına müteşekkir olduklarını ve Lavrov'un isteklerini değerlendireceklerini ifade etti. Rusya Güvenlik Konseyi'nde veto yetkisi olan ülkeler içinde Hamas'la irtibatı olan tek ülke. Bunu değerlendirmek isteyen Rusya bölgede barışın sağlanması konusunda görev üstlenmeye istekli.

Ocak 2006 seçimleri sonrasında işbaşına gelen Hamas yönetimine Ortadoğu Dörtlüsü olarak bilinen ABD, Rusya, AB ve BM ekonomik ambargo uygulama kararı almıştı. Ortadoğu Dörtlüsü Filistin'den şiddetin durdurulması, İsrail'in tanınması ve eski yönetimlerin imzaladığı anlaşmaların kabul edilmesinin ardından ambargonun kaldırılabileceğini belirtmişlerdi.

İsrail Strateji Bakanı Avigdor Lieberman da aynı anda Moskova'da temaslarda bulunuyordu. Lieberman Filistin yönetiminden ambargonun kaldırılması konusunda adım atılmasına karşı çıkıyor. Moskova'da bir basın toplantısı düzenleyen Lieberman da ekonomik ambargonun kaldırılmasının İsrail açısından bölgede şiddetin desteklenmesi anlamına geldiğini söyledi. İsrail Strateji Bakanı ekonomik ambargonun kaldırılmamasını ve yeni Filistin hükümetinin kabul edilmemesini umduklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious