'Filistinlerle teması kesebiliriz'

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın Hamas'ı kontrol edemediğini savunarak Filistin yönetimi ile teması kesebileceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hamas'ın hükümeti kurma çalışmaları devam ederken İsrail'in Filistin ile teması kesmeyi düşünüp düşünmediğine yönelik bir soruya İsrailli bakan, "Evet." dedi. Livni, "Mahmud Abbas, müzakerelere Filistin liderinin ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nün devam edeceğini bu nedenle seçim sonuçlarının önemli olmadığına uluslararası toplumu inandırmaya çalışıyor. Terörist grupları gücü olmadığı için dağıtamayacağını söyleyen de aynı Abbas. Ancak Abbas'ın bugün daha fazla yetkisi yok. Cumhurbaşkanı, Hamas'ı iki devlet fikrine inandıracak ne güce ne de yola sahip." dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Livni daha öncede Abbas'ın "devre dışı" olduğunu söylemişti. Ancak İsrail Başbakanlığı'ndan üstdüzey bir yetkili Livni'nin görüşlerinin İsrail'in resmi politikasını yansıtmadığını ifade etmişti. Livni, Filistin yönetimine direk yardım yapılmamasını ancak insanı yardımların arttırılabileceğini söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Livni, bugün Fransa Başbakanı Dominique de Villepin ve meslektaşı Philippe Douste-Blazy ile görüşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious