Filistinli çocuğun Başbakan Erdoğan'dan özel isteği

Filistinli çocuğun Başbakan Erdoğan'dan özel isteği.16125
  • Giriş : 21.04.2008 / 23:10:00
  • Güncelleme : 21.04.2008 / 23:13:01

23 Nisan dünya çocukları Başbakan Erdoğan'ı ziyaretİ renkli görüntülere sahne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, 23 Nisan çocuk şenliklerine katılan dünya çocuklarını Başbakanlık'ta kabul etti. Devlet Bakanı Mehmet Aydın ile TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in de hazır bulunduğu kabul, renkli görüntülere sahne oldu. Başbakan Erdoğan, kabulde çocuklara hitaben yaptığı konuşmada, 23 Nisan'ın Türk tarihi ve milleti açısından önemine değinerek, bugünü Atatürk'ün çocuklara armağan etmesiyle, çocuklara verdiği önemi gösterdiğini söyledi. Dünyanın barış, huzur ve kardeşliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan 'Çocukların ortaya koyduğu bu güzel manzaranın büyüklere de örnek olmasını istiyorum' dedi.

Savaşların hep büyükler tarafından çıkarılmasına karşın kurbanlarının çocuklar olduğuna ifade eden Erdoğan 'Bu olumsuzlukların sona ermesi, sizlerin olumlu katkı yapması en büyük arzumuzdur' diye konuştu. Erdoğan, dünyada yeteri kadar kaynağın olduğunu ancak bunların dağılımında bir adaletsizlik yaşandığını söyledi ve 'Obezite sorunu yaşayanlarla, açlıktan bir deri bir kemik kalmış çocukların yarattığı görüntü hepimizi üzüyor' dedi.

Daha sonra çocuklarla tek tek ilgilenen ve ülkelerinden getirdikleri hediyeleri kabul eden Başbakan Erdoğan, çocukları tek tek öptü. Erdoğan, heyette yeralan dünya çocuklarına kalem hediye etti. Erdoğan'ın Filistin'den gelen Riyad Jabarin ile Arapça konuşması dikkat çekti. Erdoğan, Filistinli çocukların özgür ve barış içinde yaşamasını istediğini, Türk insanın ve Başbakan olarak kendisinin Filistin'in barışı için çalıştığını söyledi. Riyad Jabarin ise Başbakan Erdoğan'dan Filistinliler olarak, Türk insanlarının ve hükümetinin Kudüs'e gelerek El Aksa Camii'nde kendileriyle birlikte dua etmelerini istedi. Sevimli ve sempatik tavırlarıyla dikkat çeken küçük Jabarin'e Başbakan Erdoğan 'İnşallah' yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan'a heyette yeralan çocuklar birbirinden ilginç yöresel hediyeler takdim etti. Meksika'dan gelen heyetin Erdoğan'a Meksika içkisi olan 'tekila' vermeleri dikkat çekti. Başbakan Erdoğan daha sonra çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.Erdoğan, kendisine hediye getiren ABD'li küçük kız çocuğunu yanağından öptü. Afganistanlı bir çocuk da Erdoğan'a hediye sundu.Erdoğan bütün çocuklarla teker teker ilgilendi. Erdoğan, Ukrayna'dan gelen bir kız çocuğunun Türkçe olarak söylediği 'Ukrayna'dan size kucak dolusu sevgiler getirdim' sözlerine gülerek karşılık verdi.Azerbaycan'dan gelen bir çocuk ise Başbakan Erdoğan'ın isteği üzerine Kafkas oyunu oynadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious