Filistinli gence İsrail işkencesi dünyada yankılandı

Filistinli gence İsrail işkencesi dünyada yankılandı.15947
  • Giriş : 22.07.2008 / 08:33:00
  • Güncelleme : 02.09.2016 / 09:50:30

İsrail insan hakları örgütü B'Tselem'in dün yayınladığı bir video görüntüsü bütün dünyayı ayağa kaldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail askerini, eli kelepçeli, gözü bağlı Filistinli protestocuya bir metre mesafeden ateş ederken gösteren görüntüler, uluslararası haber ajansları tarafından dünya medyasına servis edildi.

Yapılan işkence herkesi dehşete düşürürken, İsrail olayı, ordunun yönetim ve güvenlik kurallarının tam bir ihlali olarak değerlendirdi.

Söz konusu video görüntüsü, Batı Şeria'nın Nilin köyünde 7 Temmuz'daki bir protesto gösterisine ait. Kayıtlarda, olaya müdahale eden İsrail askerlerinin, Eşref Ebu Rahman'ı (27) gözaltına aldığı görülüyor. Elleri ve gözleri bağlı bir şekilde yarım saat kadar tutulan Filistinli gence, çok yakın mesafeden plastik mermiyle ateş açılıyor ve genç acı içinde yere yıkılıyor. Olay sırasında genci kolundan tutan komutanın yarbay olması da dikkat çekiyor.

İşkence görüntülerinin dünya medyasında yayınlanmasının ardından bir açıklama yapan İsrail, olayı ordunun yönetim ve güvenlik kurallarının "tam bir ihlali" şeklinde değerlendirdi. Tel Aviv'in İstanbul Başkonsolosluğu'ndan ise çelişkili bir açıklama geldi. Ateş eden askerin tutuklandığı bilgisini veren konsolosluk, yarbayın Filistinli gencin 'silah doğrultarak korkutulması' emrini verdiği şeklindeki açıklamasını da aktardı. Gözleri bağlı gencin doğrultulan silahı nasıl görüp de korkacağı hakkında ise yorum yapılmadı. Açıklamada, Savunma Bakanı Ehud Barak'ın bu olayın münferit bir olay olduğu ve İsrail Savunma Kuvvetleri'ni temsil etmediği şeklindeki sözlerine de yer verildi. Ancak İsrail'deki İşkence Karşıtı Komite geçtiğimiz ay yayınladığı raporda, İsrailli askerlerin, gözaltındaki Filistinlilere rutin olarak kötü muamelede bulunduğunu, Ordu ve yasa uygulayıcılarının kötü muameleleri görmezden geldiklerini ortaya koymuştu. Söz konusu kötü muamele iddialarının, Filistinlilerin "bağlı" iken ve askerler için herhangi bir risk oluşturmazken yapıldığına da dikkat çekilmişti. B'Tselem örgütü, geçtiğimiz yıl Filistinlilere yüzden fazla kamera dağıtarak insan hakları ihlallerinin belgelenmesini sağlamıştı. Geçtiğimiz ay da B'Tselem kameralarına iki Yahudi yerleşimcinin bir grup Filistinli çobanı dövmesi yansımıştı. İsrail polisi bu kişileri yakalamıştı.

Şalit-Barguti takası yakın

İsrail'in, Gazze Şeridi'nde iki yıl önce kaçırılan Gilad Şalit adlı askeri karşılığında El Fetih liderlerinden Mervan Barguti'yi serbest bırakmaya hazırlandığı öne sürüldü. Birleşik Arap Emirlikleri'nin El Beyan gazetesine göre, Mısırlı arabulucular, esir değişimi konusunda anlaşmaya yakın olduklarını bildirdi. Gazetenin diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre İsrail, müebbet hapse mahkûm Mervan Barguti ile Hamas liderlerini serbest bırakmayı prensip olarak kabul etti. Salıverilecek Filistinli tutukluların sayısının 300'e yakın olduğu ifade ediliyor. İsrail'de 2002 yılı Nisan ayından bu yana hapiste bulunan Barguti, Filistin'in muhtemel lider adaylarından.

Öte yandan İsrail askerlerinin, Batı Şeria'da aralarında bir kadın Hamas milletvekilinin de olduğu 20 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi. Filistinli kaynaklar, Nablus kentinde yapılan operasyonda Filistin parlamentosunun Hamaslı üyesi Mona Mansur'un İsrail askerlerinin önceki gece düzenlediği operasyon sırasında gözaltına alınan 20 Nablus sakini arasında olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*