Filistinli gruplar, birlik mesajı verdi

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Filistin üzerindeki baskıların ve ambargonun kaldırılması için Ortadoğu turuna çıkan Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Suriye'de Hamas'ın siyasi sorumlusu Halid Meşal ve Filistinli gruplarla bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Düzenlediği toplantıda Filistin halkını iç savaştan uzak tutmayı amaçladıklarını ifade eden Heniyye, "Filistin halkını iç çatışmadan uzak tutma sorumluluğu ortak bir sorumluluktur. Sadece bir tarafın sorumluluğunda değildir. Bu birliği korumak için gerekeni yapması gerekir. Bunları gerçekleştirmek için dış müdahaleyi uzak tutmak ve Filistin'in milli birliğine saygı durulmasını bekliyoruz." şeklinde konuştu.


"Filistin sorunu sadece Filistin'in değil tüm Arap ve İslam dünyasının ortak sorunudur." diyen Heniyye, ziyaret ettiği tüm Arap ve Müslüman ülkelerin tam desteğini aldığını aktardı. Hwniyye "Ziyaret ettiğim tüm ülkeler Filistin halkına uygulanan ambargonun kaldırılması için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdiler." dedi.


Yaptıkları toplantıda hükümet olarak, yurt içinde ve dışında olan tüm Filistin gruplara iletişimi kuvvetlendirme sözünü verdiklerini dile getiren Heniyye, "Biz şu anda Filistin'de gerçekleşen ayrılıkçı fikirleri destekleyen hükümet değiliz. Filistinliler arasındaki bağları güçlendireceğiz. Çünkü biz ortak sorunu paylaşıyoruz. Ortak hedeflerimiz var. Son olarak hükümet, Filistinliler arasındaki diyalogu yenileyeceğini teyit etti. Özellikle El Fetih'teki görüşlere bakıldığında bu fikirleri desteklediğini görüyoruz." şeklinde konuştu.


Dış baskıların azaltılması ve ambargonun kaldırılması için ulusal birlik hükümeti kuracaklarını kaydeden Heniyye, "Bu toplantı, dış baskılara karşı gelmek ve ambargonun kaldırılması adında bir adım olarak değerlendirilebilir. Gelecek görüşmede ulusal birlik hükümetini kurmaya çalışacağız. Bu hükümet ile ambargoyu bitirmek amacındayız. Bu ambargo kalkmazsa bile ulusal birlik hükümetini kurarak bu baskılara daha güçlü olacağız. Ulusal birlik hükümetinde tüm Filistinli gruplara el açarak İsrail'e karşı koyacağız." şeklinde konuştu.


Heniyye'nin ardından söz alan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Lideri Talal Naji, İsmail Heniyye'nin sadece Hamas'ın değil tüm Filistin halkının başbakanı olduğunu söyledi. Talal Naji şu değerlendirmede bulundu: "İsmail Heniyye ve arkadaşları sadece Hamas'ın çıkarlarını değil tüm Filistin halkının çıkarlarını düşünüyor. Onun için fitne ve ayrılıkçı fikirleri kabul etmeyip aynı yolda devam ediyorlar. Çünkü bu Filistin halkının üzerindeki ambargonun kalkacağına inanıyoruz. 17 Mart 2005 tarihin Kahire'de toplanan tüm Filistinli grupların aldığı kararla Filistin örgütün yeniden yapılandırılmasına karar verildi. Tüm Filistinli gruplar 15 gün içinde tekrar toplanarak Filistin Meclisi'ni yenileyecek."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious