Filistinli mahkumlara kötü sürpriz

Filistinli mahkumlara kötü sürpriz.15316
  • Giriş : 09.12.2008 / 09:04:00

İsrail'in yarın serbest bırakacağını açıkladığı 230 civarındaki Filistinli tutuklunun salıverilmesi, bir hafta sonraya ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail basını, erteleme talebinin, halen ülke dışında bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan geldiğini, Abbas'ın salıverilme işleminin Filistin'e döndüğünde yapılmasını istediğini yazdı.

Abbas, halen hac için Suudi Arabistan'da bulunuyor. Filistinli tutuklularınsa, Kurban Bayramı sonrası, 15 Aralık Pazartesi günü serbest bırakılmaları bekleniyor.

Bu arada Abbas'ın yardımcılarından Refik Hüseyni, Abbas'ın böyle bir ricada bulunduğu yolundaki iddiaları yalanladı. Hüseyni, "Sizi temin ederim ki Ebu Mazen, bu insanların bir gün bile cezaevinde kaldıklarını görmek istemez" dedi.

Hüseyni, İsrailli yetkililerin, gecikme ile ilgili Devlet Başkanlığı ile herhangi bir temasta bulunmadıklarını vurguladı.

İsrail Bakanlar Komitesi, dün daha önce kararlaştırıldığının aksine, 250 yerine 231 Filistinli tutuklulunun serbest bırakılmasına onay vermişti.

Bazı bakanların Hamas yönetimindeki Gazze'den tutukluların serbest bırakılmasına karşı çıkmaları nedeniyle, Gazze'den oldukları belirtilen 19 tutuklunun isimlerinin, liste dışına çıkarıldığı belirtilmişti.

Serbest bırakılacakların çoğunluğu Abbas'a bağlı El Fetih yanlısı hükümlülerden oluşuyor. Serbest bırakılacaklar arasında Hamas veya İslami Cihad üyesi ya da yandaşı herhangi bir tutuklu bulunmuyor.

Gazze'deki tutuklularla ilgili bakanlık ise, Gazzeli 19 kişinin tutulmasının, Filistin'in bölünmesini körüklemeyi; Gazze Şeridi ile Batı Şeria arasındaki ayırımı derinleştirmeyi amaçladığını ifade etti.

Bakanlık yetkilileri, İsrail'in serbest bıraktıklarına karşılık, yılbaşından bu yana 5 binden fazla kişiyi tutukladığını da belirtiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*