Filistinli taraflar Mısır'da biraraya geldi

Filistinli taraflar Mısır'da biraraya geldi.11540
  • Giriş : 25.02.2009 / 23:22:00
  • Güncelleme : 25.02.2009 / 23:28:16

Hamas ve El Fetih tutuklu değişimi konusunda anlaşmaya vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mısır'ın başkenti Kahire'de uzlaşma görüşmeleri için bir araya gelen Filistinli taraflar; El Fetih ve Hamas'ın, tutuklu değişimi konusunda anlaştığı bildirildi.

El Fetih'ten Ahmed Kurey ve Hamas'tan Musa Ebu Marzuk'un, Mısır istihbarat şefi Ömer Süleyman'ın arabulucuğunda yarınki esas görüşmeler öncesinde bir araya geldiği, bugünkü oturumda tutukluların serbest bırakılması ve medya aracılığıyla saldırmaya son verilmesi konularının ele alındığı belirtildi.

Hamas'ın önde gelen isimlerinden İzzet Reşak, gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkum değişimi konusunda mutabık kalındığını, iyi niyet işareti olarak dün Batı Şeria'daki 42 Hamaslıyı serbest bırakan El Fetih'in daha çok tutukluyu bırakmayı taahhüt ettiğini söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yardımcılarından Nebil Şaat da tarafların medyada birbirlerine saldırmaya derhal son vermeyi kararlaştırdığını ifade etti.

Tarafların yarın devam edecek görüşmede geçici hükümetin oluşturulması, devlet başkanlığı seçimi ve genel seçimlerin yapılması, güvenlik güçlerinin yeniden yapılandırılması ve iktidar paylaşımı gibi daha çetin konuları ele alacakları kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*