Filistinliler gediklerden Mısır'a kaçıyor

Filistinliler gediklerden Mısır'a kaçıyor.10163
  • Giriş : 23.01.2008 / 09:50:00

Gazze Şeridi'ni Mısır'dan ayıran duvarda dün gece bir dizi patlamayla açılan gediklerden yüzlerce Filistinli Mısır'a geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tanıkların anlattığına göre, İsrail'in uyguladığı ablukayı protesto için radikal Hamas örgütünün dün akşam Refah sınır kapısı önünde düzenlediği protesto gösterisinden birkaç saat sonra bir dizi patlama duyuldu. Patlamalar sonucu sınırdaki duvarda beş büyük gedik açıldı ve bu sabah yüzlerce Filistinli Mısır'a geçmek için gediklere hücum etti.

Tanıklar, sınırdaki Mısırlı muhafızların Filistinlilere henüz müdahale etmediğini söyledi.

İsrail, Filistinlilerin roket saldırılarını durdurabilmek için 17 ocakta Gazze Şeridi'ni abluka altına almış ve Gazze'de operasyonlara girişmişti.

Gazze Şeridi, geçen yılın haziranından beri Hamas örgütünün elinde bulunuyor.

GÜVENLİK KONSEYİ, BİLDİRİ ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARAMADI

BM Güvenlik Konseyi, İsrail'in Gazze Şeridi'ne geçiş imkanı veren tüm sınır noktalarına uyguladığı ambargoyu dün hafifletmesinin ardından Gazze Şeridi'nde yaşanan insani durumu ele aldı.

Güvenlik Konseyi dönem başkanı Libya tarafından sunulan taslak bildiri metni üzerinde anlaşmaya varılamadığı için gelecek hafta yapılacak Orta Doğu konulu toplantıya kadar söz konusu bildiri üzerinde tartışılmaya devam edilmesi kararı alındı.

Arap Birliği ülkelerinin talebiyle düzenlenen acil toplantıya Libya tarafından sunulan bildiri metninde, ''İsrail'in Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinlilere insani yardım sevkıyatını engellememesi, insan hakları kurallarına uygun davranması ve Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistin halkına karşı yasadışı ve gayrimeşru uygulamalara son vermesi'' istendi. Ancak Konseyde karar metnine ABD ve İngiltere başta olmak üzere Batılı devletler karşı çıktı ve metinde ''İsrail'e Gazze'de bulunan militanlar tarafından atılan roket saldırılarının sona ermesi'' çağrısında bulunulması gerektiğini kaydettiler.

Bu arada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Lynn Pascoe, Gazze'deki insani durumun son derece kritik olduğunu belirterek, İsrail'in Gazze'ye başta akaryakıt ve temel malzemelerin sevkıyatını engellememesi gerektiğini vurguladı.

Pascoe, İsrail'in güvenlik endişelerini anladıklarını ve saldırıları kınadıklarını, ancak Gazze'deki insanlara karşı uygulanan ''toplu cezanın'' uluslararası hukuk kurallarına aykırı olduğunu belirtti.

Lynn Pascoe, İsrail ordusunun Gazze'de yürüttüğü son operasyonlarda 42 Filistinli'nin öldüğünü, 117 tanesinin yaralandığını, Gazze'den İsrail'e atılan roket saldırılarında ise 1 Ekvadorlunun öldüğünü, 11 İsrail vatandaşının ise yaralandığını kaydetti.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious